Anglia se califică în sferturile Cupei Mondiale după ce elimină Columbia la penalty-uri. VEZI PROGRAMUL COMPLET AL PARTIDELOR DIN SFERTURILE DE FINALĂ

Anglia s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei Mondiale după ce a trecut de Columbia în urma loteriei penalty-urilor.

Partida disputată la Moscova a fost una dintre cele mai slabe din faza eliminatorie, cele două formații preferând mult timp să plimbe mingea departe de careuri, ocaziile lipsind aproape cu desăvârșire.

Englezii au deschis scorul în minutul 56, atunci când golgheterul Kane a transformat un penalty obținut tot de el. A fost o lovitură de la 11 metri contestată vehement de columbieni, care au acuzat apoi arbitrajul și au exagerat la fiecare fază mai controversată. Până la urmă, golul egalizator a venit în prelungiri, Mina punctând cu o lovitură de cap în minutul 93.

Cele două reprize suplimentare nu au adus nimic nou, astfel că s-a intrat natural în ,,morișca” loviturilor de departajare. Aici echilibrul s-a păstrat numai până la a treia serie, Henderson ratând primul la scorul de 3-2 pentru columbieni. Imediat a venit rândul lui Uribe, cel care a luat la țintă transversala, pentru ca reușita lui Trippier să egaleze situația de pe tabelă. Bacca a șutat apoi slab și Pickford a apărat, iar Dier a adus calificarea englezilor. Anglia va înfrunta Suedia în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.

Știm, cu alte cuvinte, care sunt cele 8 selecționate din care se va alege noua campioană mondială. Vor fi, înainte de orice, două zile libere în Rusia, pentru odihna celor 8 echipe naționale. Apoi, de vineri, 6 iulie, reîncepe iureșul. Mai puternic decât oricând. Iată programul:

6 iulie, ora 17:00 FRANȚA – URUGUAY, (Novgorod) – (Meci 1)

6 iulie, ora 21:00 BELGIA – BRAZILIA, (Kazan)  – (Meci 2)

7 iulie, ora 17:00 ANGLIA – SUEDIA, (Samara) – (Meci 3)

7 iulie, ora 21:00 RUSIA – CROAȚIA, (Soci) – (Meci 4)

În semifinale se vor întâlni câștigătoarele meciurilor 1 și 2, precum și cele ale meciurilor 3 și 4.