LIFESTYLE

Au fost premiați elevii participanți la Concursul ,,Eroul din familia/localitatea mea”

Duminică, 4 octombrie 2020, la Muzeul Memorial ,,General Grigore Bălan” din localitatea Blăjenii de Sus (comuna Șintereag, Bistrița-Năsăud) a avut loc premierea elevilor participanți la Concursul județean de educație patriotică ,,Eroul din familia/localitatea mea”. Au fost premiati 22 de elevi din 10 unități școlare cu premii oferite de prof. Cristina Iurișniți (deputat de Bistrița-Năsăud), scriitoarea Ioana Nicolaie (prin Fundația Melior) și unii membri ai Asociației Cultul Eroilor ,,Regina Maria”, filiala Bistrița-Năsăud.

Dedicat eroilor bistrițeni care și-au pierdut viața pe câmpurile de luptă sau au reușit să supraviețuiască acestora, concursul ,,Eroul din familia/localitatea mea” s-a desfășurat cu ocazia Zilei Eroilor și a constat în întocmirea de către fiecare elev participant a unui lucrări de cercetare despre un erou din familie sau din localitatea.

Lista celor 22 de elevi care au fost premiați ieri este următoarea:

Secțiunea gimnaziu:

Premiul I
• Badale Luca, Colegiul Național ,,Petru Rareș” Beclean (foto principal)

Premiul II:
• Rus Cătălin-Stelian, Școala Gimnazială ,,Grigore Silași” Beclean
• Mureșan Lara, Colegiul Național ,,Petru Rareș” Beclean, cu lucrarea ,,Ioan”

Premiul III:
• Bachiș Ovidiu, Colegiul Național ,,George Coșbuc” Năsăud
• Țuțuruga Amalia, Școala Profesională ,,Tiberiu Morariu” Salva

Mențiuni:
• Bota Sofia, Șc. Gimnazială ,,Avram Iancu” Bistrița
• Gâvan Ioana, Șc. Gimnazială Mureșenii Bârgăului
• Hiticaș Patricia, Șc. Gimnazială ,,Grigore Silași” Beclean
• Mureșan Ionela-Cristina, Șc. Gimnazială ,,Mureșenii Bârgăului”/Mureșan Alexandra, C. N. ,,Petru Rareș”

Diplome de participare:

  • Otvos Melisa Maria-Șc. Gimn. ,,Grigore Silași” Beclean
  • Precub Raluca-Șc. Gimnazială ,,Grigore Silași” Beclean
  • Săsărman Maria-Șc. Gimnazială ,,Grigore Silași” Beclean
  • Titianu Ana -Șc. Gimnazială ,,Avram Iancu” Bistrița
  • Lucin Adela -Șc. Gimnaziala Tiha Bârgăului

Secțiunea Liceu:
Premiul I
• Budăcan Ionuța-Maria, Colegiul Tehnic Infoel Bistrița
• Fetti Maria-Sofia, Colegiul Național ,,George Coșbuc” Năsăud
Premiul II
• Ilișiu Elisa, Colegiul Național ,,Petru Rareș” Beclean
Premiul III
• Nu s-a acordat
Mențiune
• Linul Onița Victorița, Liceul Silvic ,,Transilvania” Năsăud

Diplome de participare:

  • Matean Maria, Colegiul Tehnic Infoel Bistrița
  • Bojor Gianina, Colegiul Național ,,Andrei Mureșanu”
  • Horga Andrei, Colegiul Național ,,Liviu Rebreanu”