Primăria Municipiului Bistrița va investi aproximativ 500 000 de lei (aproximativ 100 000 Euro!) într-un sistem de iluminat arhitectural pentru Biserica Evanghelică.
Proiectul vizează punerea în valoare a fațadei clădirii și creșterea atractivității turistice pentru acest monument istoric din secolul al XIV-lea considerat un simbol al orașului.
Acesta ar urma să fie finalizat până în luna iulie și inaugurat cu ocazia Zilelor Municipiului Bistrița.




