ACTUALITATE

Grup mixt de lucru pentru creșterea siguranței elevilor

Prefecutura Bistrița-Năsăud a organizat o întâlnire de lucru împreună cu Inspectoratul Şcolar Judeţean, Inspectoratul de Poliţie Judeţean, ISU Bistrița – Năsăud, Inspectoratul de Jandarmi Județean și Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog. În cadrul şedinţei grupului mixt pentru creşterea siguranţei elevilor şi a personalului didactic şi prevenirea delicvenţei juvenile[citeşte mai mult…]

Dragobete organizat de Primăria Bistrița, mâine în Piața Centrală

Primăria municipiului Bistrița vă reamintește că Serviciul Educaţie, Tineret în colaborare cu Centrul Cultural Municipal „George Coşbuc” şi Consiliul Local al Tinerilor organizează mâine, 23 februarie, în Piața Centrală între orele 12.00 – 14.00, activități dedicate sărbătorii Dragobetelui. Intervalul orar menționat va cuprinde un program dedicat sărbătorii, iar bistrițenii interesați[citeşte mai mult…]

Un deputat USR vrea cabinete mobile de medicină dentară pentru copiii de la sate

Astăzi am depus o propunere legislativă care reglementează autorizarea cabinetelor mobile de medicină dentară, spune deputata USR Cosette Chichirău. Sondajele indică faptul că în multe comunități mici, copiii nu beneficiază de asistență și tratamente. Chichirău dorește ca ONG-urile să poată furniza astfel de servicii. Astăzi legislația nu permite acest lucru,[citeşte mai mult…]