CE MECI, CE VICTORIEEE !!! CSM BISTRIȚA – HC Zalău 22-19

de Mihai Sărmășan

CSM Bistrița a învins în această seară pe HC Zalău cu scorul de 22-19, în etapa a-19-a a Ligii Florilor.

Echipa antrenată de Horațiu Pașca s-a desprins decisiv la jumătatea reprizei secunde, asta după ce la pauză scorul de pe tabela de marcaj era egal, 9-9.  Pentru echipa noastră au marcat: Oana Chirilă (7), Laura Pristavița (4), Szilvia Szabo (3), Almudena Rodriguez (3), Andreea Tetean (2), Magdalena Paraschiv (1), Daniela Rațiu (1), Bianca Zegrean (1). În poartă, Ana Maria Măzăreanu a salvat 10 din cele 29 de mingi aruncate de jucătoarele oaspete pe poarta sa.

Handbalistele noastre au arătat un joc solid în apărare, mai ales în repriza a doua, când la un moment dat aveau un avans de 5 goluri diferență. Antrenorul echipei oaspete, Gheorghe Tadici a avut un comportament critic la adresa arbitrilor și a propriilor jucătoare pe tot parcursul meciului, lucru cu care ne-a obișnuit în ultimii ani.

După această etapă, CSM Bistrița își consolidează poziția a-5-a în clasament, acumulând 35 de puncte (11 victorii, două remize și 6 înfrângeri), în timp ce echipa din Zalău rămâne pe locul al-6-lea cu 28 de puncte. În runda următoare, CSM Bistrița se deplasează la campioana CSM București (care astăzi a suferit prima înfrângere în campiobat după doi ani, 21-23 în deplasare la SCM Craiova), meciul având loc pe data de 16 Martie 2018 începând cu ora 18.00.

sursa foto: facebook CSM Bistrița