CE PERFORMANȚĂ !!! Ovidiu Ionescu va juca finala Campionatului European de tenis de masă de la Alicante din Spania. UPDATE. Scorul finalei: Ovidiu Ionescu-Timo Boll 1-4

de Mihai Sărmășan

UPDATE FINALĂBuzoianul Ovidiu Ionescu (29 de ani) a pierdut în 5 seturi finala Campionatului European de la Alicante, Spania. Românul a fost învins de neamțul Timo Boll, scor 11-6, 7-11, 9-11, 6-11, 6-11.

Românul rămâne cu medalia de argint, egalând o performanță ce nu mai fusese atinsă din 1960. Radu Negulescu reușea această performanță în urmă cu 58 de ani.

România obține astfel a treia medalie din toată istoria competiției.

Ovidiu Ionescu a  trecut în 5 seturi de suedezul Kristian Karlsson, scor 12-10, 11-6, 3-11, 11-9, 11-9 , și s-a calificat în finala Campionatului European de tenis de masă de la Alicante, Spania.

Românul îl va înfrunta în finală pe neamțul Timo Boll, triumfător în fața conaționalului său, Patrick Franziska, scor 4-3. Semifinala a fost un adevărat carusel. Boll a revenit de la 1-3 la seturi și a câștigat 8 mingi consecutive în decisiv, pe care l-a închis 11-7.

Pentru România este a treia medalie (cel puțin argint) din istoria competiției. Radu Negulescu a obținut argintul în 1960 și Adrian Crișan a luat bronzul în 2002.

Ovidiu Ionescu a participat și în proba de dublu mixt, alături de Bernadette Szocs. S-au oprit în sferturile de finală contra germanilor Ying Han/Ruwen Filus, scor 1-3 (4-11, 9-11, 11-4, 13-11).

Finala CE de tenis de masă se joacă astăzi, de la 19:30,în direct pe TVR 2, TVR HD și Eurosport 2.