CFR e campioana României la fotbal

CFR Cluj a câștigat ultimul meci din cadrul capionatului național de fotbal LIiga I, în fața Viitorului din Constanța, condus de Gheorghe Hagi. CFR a avut nevoie de victorie pentru a fi sigur de primul loc. Meciul s-a încheiat 1-0 pentru CFR Cluj.

Unica reușită a întâlnirii i-a aparținut mijlocașului croat Damjan Djokovic, în minutul 43, care l-a înlocuit pe Bordeianu, accidentat după un fault al lui Ianis Hagi.

CFR Cluj avea nevoie de victorie în ultima etapă pentru a fi sigură de câștigarea titlului, iar jucătorii lui Dan Petrescu s-au impus la limită, însă fără mari emoții.

Tinerii lui Gică Hagi n-au reușit nici măcar un șut pe poarta lui Arlauskis, iar în repriza a doua nu s-au apropiat deloc periculos buturile adverse.

Biletele puse în vânzare pentru meciul CFR Cluj – FC Viitorul s-au epuizat, iar atmosfera din Gruia a fost una incendiară.

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Bordeianu, Hoban, Culio – Omrani, Ţucudean, Deac.
Rezerve: Vâtcă – Luchin, Rus, Djokovic, Ioniţă, Costache, Mailat.

FC Viitorul: Cojocaru – Mladen, Hodorogea, Ghiţă, De Nooijer, Ganea – Cicâldău, T. Băluţă, Vînă – I. Hagi, Voduţ.
Rezerve: Buzbuchi – Ciobanu, Lima Duarte, Căpuşă, Gavra, Dumitrescu, Măţan.