CM de Handbal: România – Slovenia. A fost greu, dar a meritat.

Slovenia a jucat mai bine în prima repriză, a condus chiar și cu 5 goluri (12-7 minutul 20), însă nu a ținut un ritm constant așa cum a arătat în disputa cu Franța. Echipa noastră și-a revenit din mers, a început să se apere mai bine pe finalul primei reprize și a reușit să înscrie, ajungând la pauză la un 14 egal.

România a câștigat pe final cu 31-28 fiind al doilea meci din grupa preliminară. Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a partidei, în care a marcat 11 goluri pentru naționala tricoloră.

bogdan-predescu

Urmează o zi de pauză, iar marți în sesiunea de seară meciul cu Spania.

Marcatoarele partidei:
Cristina Neagu 11, Crina Pintea 6, Eliza Buceschi 5, Aneta Udriștioiu 4, Alice Ardean Elisei 4, Melinda Geiger 1
.
România are două victorii la Campionatul Mondial de handbal din Germania, 29-17 cu Paraguay și 31-28 cu Slovenia. Luni este zi de pauză în toate grupele, urmând să jucăm în următorul meci, marți cu Spania în deja derbiul Grupei A de la Trier.
De remarcat și publicul senzațional de care a avut parte naționala noastră, în tribunele Arenei din Trier aflându-se aproape 1000 de suporteri români.