CSM Bistrița ratează calificarea în Final Four-ul Cupei României la handbal feminin

de Mihai Sărmășan

CSM Bistrița a pierdut în această seară în fața formației HC Dunărea Brăila, în sferturile de finală ale Cupei României. Formația antrenată de Horațiu Pașca a fost învinsă cu scorul de 28-25, meciul disputându-se la Brăila.

La pauză, tabela de marcaj a arătat scorul de 16-15. Au marcat pentru CSM Bistrița: Laura Pristăvița (7), Almudena Rodriguez (6), Szilvia Szabo (5), Magdalena Paraschiv (4), Oana Chirilă (2) și Alexandra Orșivschi (1).

Formația noastră a cedat pe final de meci, cele două echipe mergând cap la cap în repriza a doua, până în ultimele minute ale partidei, când brăilencele s-au desprins la 3 goluri diferență, handbalistele din Bistrița nereușind să fructifice o superioritate numerică la scorul egal.

Celelalte partide din sferturi se vor juca astfel: CSM Roman – Danubius Galaţi, CSM Bucureşti – HC Zalău (miercuri), respectiv Corona Braşov – HCM Râmnicu Vâlcea (joi).

Câştigătoarele se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc între programat în 30 martie – 1 aprilie.

sursa foto: facebook CSM Bistrița