FED CUP: România conduce Canada cu 2-0 după prima zi a întâlnirii de la Cluj-Napoca

de Mihai Sărmășan

România conduce cu 2-0 în disputa contra Canadei, primul tur al Grupei Mondiale II din Fed Cup, la Cluj Napoca. Sorana Cîrstea și Irina Begu au câștigat primele două meciuri. Duminică se vor disputa ultimele două meciuri de simplu și partida de dublu.

Irina Begu a avut un meci mai dificil cu Bianca Andreescu, având nevoie de set decisiv. În final, Begu s-a impus cu 6-3, 6-7(4), 6-2, după 2 ore și 38 de minute. În meciul care a durat 2 ore şi 38 de minute, Irina Begu a făcut 42 de greşeli neforţate, faţă de cele 38 ale Biancăi Andreescu.

,,Vreau să vă mulțumesc pentru susținere. A fost o zi extraordinară. E o plăcere să joc în prezența dumneavoastră. Întotdeauna emoțiile sunt mai mari la Fed Cup. Îmi pare rău că nu am încheiat în două seturi, v-am ținut mai mult, dar mă bucur că am reușit să câștig”, a spus Begu, la finalul meciului.

Partida câştigată de Irina Begu a fost urmărită din tribună şi de Simona Halep, numărul 2 mondial.

Duminică, de la ora 12,00, în al treilea meci al întâlnirii România – Canada, Irina Begu (37 WTA) o va întâlni pe cea mai bine clasată jucătoare a echipei oaspete, Carol Zhao, numărul 138 mondial. Acest meci va fi urmat apoi de întâlnirea dintre Sorana Cîrstea (38 WTA) şi Bianca Andreescu (173 WTA). În partida de dublu se vor înfrunta cuplurile Ana Bogdan/Raluca Olaru şi Katherina Sebov/Gabriela Dabrowski, dar, în funcţie de rezultat, se pot opera modificări în componenţa perechilor.