Tricolorele antrenate de Ambros Martin au început ideala partida. Combinațiile superbe cu pivotul Crina Pintea, loviturile năucitoarea ale Cristinei din inter stânga și mâna sigură a Elizei Buceschi de la 7 metri au distanțat naționala României chiar și la 7 goluri. Pauza ne-a găsit cu un avans liniștitor, 17-11.

Și partea secundă a început sub semnul dominării României. Cehoaicele au redus treptat din diferență, făcând finalul unul pe muchie de cuțit.

Cu 3 minute înaintea finalului, Cehia s-a apropiat la doar două lungimi, moment în care a intervenit dârzenia Crinei Pintea. Pivotul s-a luptat pe semicerc, a obținut o lovitură de penalitate, transformată de Buceschi.

Cea mai bună jucătoare a partidei a fost desemnată coordonatoarea României, Eliza Buceschi, autoare a 9 goluri.