Handbal feminin, Cupa României: CSM Bistrița o înfruntă mâine în deplasare pe HC Dunărea Brăila

de Mihai Sărmășan

CSM Bistrița o întâlnește în sferturile de finală ale Cupei României Fan Curier pe HC Dunărea Brăila, meciul disputându-se mâine (marți) începând cu ora 18.00 la Brăila. Cele două echipe s-au întâlnit de două ori în acest sezon. În tur la Brăila echipa antrenată de Horațiu Pașca a câștigat cu 31-30, iar în retur, la Bistrița, meciul s-a terminat la egalitate, 23-23.

Antrenorul gazdelor, Florentin Pera, a declarat înaintea acestui meci: ,,Consider că am avut şansă la tragerea la sorţi, vom juca pe teren propriu, dar vom întâlni o adversară puternică, pe CSM Bistriţa, care a obţinut rezultate bune în campionat în faţa celor de la SCM Craiova, HCM Rm. Vâlcea și HC Zalău. Va fi un meci echilibrat şi sunt convins că fetele vor face tot ceea ce va depinde de ele ca să se califica la turneul final. Este un avantaj faptul că vom juca în faţa propriilor spectatori şi nu vom fi nevoiţi să facem o deplasare foarte lungă. Trebuie să profităm de această şansă”.

Amintim faptul că în ediția precedentă a Cupei Romăniei, echipa antrenată de Horațiu Pașca, a cucerit medalia de bronz în Final Four-ul competiției. Celelalte partide din sferturile de finală ale Cupei României sunt:

Corona Braşov – HCM Rm. Vâlcea / CS Rapid Bucureşti

CSM Bucureşti – HC Zalău

CSM Roman – Danubius Galaţi

Cele patru echipe care se vor califica din această fază, vor participa la turneul final, programat în perioada 30 martie – 1 aprilie 2018. Partida dintre HC Dunărea Brăila și CSM Bistrița va putea fi urmărită în direct pe posturile de televiziune Digi Sport 2 și Telekom Sport 2

Mai jos puteți vedea câteva fotografii de la ultimul antrenament al handbalistelor lui CSM Bistrița, înainte de deplasarea la Brăila.

sursa foto: facebook CSM Bistrița