ACTUALITATE, ECONOMIE

Piața imobiliară este în scădere

Distribuire articol:

Potrivit datelor Agenției Naționale pentru Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI), în primele două luni ale anului curent s-au vândut cu 21% mai puține apartamente față de aceeași perioadă din 2025.

În luna ianuarie 2026 s-au vândut cu 25% mai puține unități individuale față de aceeași lună a anului trecut, timp în care în luna februarie s-au vândut cu 20% mai puține unități față de februarie 2025.

În unele județe scăderea vânzărilor este chiar mai accentuată – în Constanța și Prahova, vânzările au scăzut chiar la jumătate, față de începutul anului 2025, în Suceava și Cluj, cu aproximativ 35%, iar în Satu Mare și Timiș cu 20%.

Vânzările în București au scăzut cu 18%, iar în în Ilfov scăderea este de 17%.


Distribuire articol: