Președintele Nicușor Dan s-a consultat cu partidele parlamentare, discuțiile având loc alături de consilierii săi: Radu Burnete (Departamentul Politici Economice şi Sociale), Eugen Tomac (Consilier onorific pentru relația cu românii de pretutindeni), Diana Iancu (Departamentul Comunicare Publică), Andrei Popovici (consilier onorific pentru Economie) şi Cristian Roșu (şeful Oficiului pentru Relații cu Cetățenii, Departamentul Administrație, Politici Publice și Societate Civilă).
PSD a fost primit primul la consultări, reprezentanții acestuia manifestându-și poziția potrivit căreia ar dori refacerea coaliției, dar fără Ilie Bolojan premier. Se pare că nu au exclus nici varianta unui Guvern minoritar PSD.
Partidul AUR a subliniat că acesta este gata de a prelua guvernarea cu un program propriu, dar nu va susține nicio formulă guvernamentală care nu-l are partener de guvernare.
PNL a precizat că nu va intra și nu va susține un Guvern în care este prezent, sub o formă sau alta, PSD, inclusiv dacă acel guvern are un premier tehnocrat.
Liderul USR, Dominic Fritz, a declarat după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că partidul său exclude posibilitatea unei noi guvernări alături de PSD, după ce social-democrații au format o majoritate parlamentară împreună cu AUR.
În ce privește UDMR, surse parlamentare au devoalat faptul că acesta refuză să participe într-un Guvern minoritar PSD. Totodată, Kelemen Hunor a exclus categoric susținerea unei formule guvernamentale sprijinite de AUR.




