LIFESTYLE, EDUCAŢIE/CULTURĂ

România debutează astăzi la Campionatul European de Handbal feminin

România – Germania este meciul care va inaugura competiția. Joi, de la ora 19:00, în direct la Digi Sport 1, ”tricolorele” încep campania la această ediție a Europeanului din Danemarca.

Campionatul European de Handbal feminin din Danemarca propune un format cu patru grupe, echipele calificate fiind repartizate astfel:

Grupa A (Herning)

  • Franța
  • Danemarca
  • Muntenegru
  • Slovenia

Grupa B (Herning)

  • Rusia
  • Suedia
  • Spania
  • Cehia

Grupa C (Kolding)

  • Olanda
  • Ungaria
  • Serbia
  • Croația

Grupa D (Kolding)

  • România
  • Norvegia
  • Germania
  • Polonia

După faza grupelor, la Euro din Danemarca va urma, între 10 și 15 decembrie, desfășurarea grupelor principale, unde se vor califica primele trei clasate. Cele șase echipe vor fi repartizate în două grupe principale, în urma cărora se vor stabili formațiile semifinaliste.

Programul naționalei României la Euro de handbal feminin

România, care a trecut în ultimele zile prin emoții cauzate de COVID-19, a fost repartizată în grupa D a Europeanului, care se va desfășura la Kolding. Alături de Germania, echipa antrenată de Bogdan Burcea va mai juca împotriva Norvegiei și Poloniei.

Programul României în grupa D a Campionatului European de Handbal:

  • România-Germania, 3 decembrie (19:00, Digi Sport 1)
  • România – Polonia, 5 decembrie (17:00, Digi Sport 1)
  • România – Norvegia, 7 decembrie (21:30, Digi Sport 1)

Lotul României:

  • Portari: Denisa Dedu (CSM Bucureşti), Yuliya Dumanska (Podravka Koprivnica), Ana-Maria Măzăreanu (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud);
  • Extreme dreapta: Laura Moisă (CSM Bucureşti), Sonia Seraficeanu (CS Minaur Baia Mare);
  • Extreme stânga: Nicoleta Dincă (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud), Ana Maria Iuganu (SCM Gloria Buzău), Alexandra Dindiligan (HC Zalău);
  • Centri: Eliza Buceschi (CS Rapid Bucureşti), Cristina Laslo (CS Minaur Baia Mare), Ana-Maria Ţicu (SCM Craiova), Andreea Popa (CS Minaur Baia Mare);
  • Interi dreapta: Laura Popa (CS Rapid Bucureşti), Ana-Maria Savu (SCM Craiova);
  • Interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Anca Polocoşer (CS Minaur Baia Mare);
  • Pivoţi: Lorena Ostase (CSM Slatina), Alexandra Subţirică-Iovanescu (SCM Gloria Buzău)
  • Staff: Bogdan Burcea – antrenor principal, Robert Licu – antrenor secund, Jaume Fort Mauri – antrenor cu portarii, Ştefan Ciuntu – preparator fizic, Ioan Radu Cheregi – analist de performanţă, Florin Ciocoiu – medic, , Valentin Cucu – kinetoterapeut, Lavinia Vlangar – kinetoterapeut, Nicoleta Alexandrescu – Team manager, Doru Costică – Media Manager.

Programul transmisiunilor de joi, 3 decembrie

Alături de meciul României cu Germania, canalele Digi Sport propun pentru ziua de joi, prima a competiției din Danemarca, alte trei meciuri.

Pe Digi Sport 3, începând cu ora 19:15, va fi difuzat în direct meciul Rusia – Spania, din grupa B. De la 21:30, tot pe Digi Sport 3, se va juca cealaltă partidă din grupa României, Norvegia – Polonia, în timp ce de la 23:00 este programat, de asemenea pe Digi Sport 3, jocul Suedia – Cehia, din grupa B.

sursa: digi24.