Un mare protest este anunțat pe rețelele de socializare ca fiind organizat pe 20 ianuarie, în București, la care sunt invitați să participe cetățeni din toată țara. Cauzele protestului sunt cam aceleași care au fost exprimate și în cadrul protestelor anterioare:
,,De ce venim la aceste proteste? Care sunt temele principale ale protestelor?
Legile Justiției (303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, 304/2004 privind organizarea judiciară și 317/2004 privind CSM) au fost votate în Parlament și urmează să ajungă la președintele Klaus Iohannis care le poate respinge doar o singură dată!
Parlamentarii urmează să voteze modificările aduse de ei la codului penal și codului de procedură penală!
Parlamentarii penali și corupți își doresc cu orice preț ca legile Justiției și codurile penale să fie publicate în Monitorul Oficial pentru a subjuga Justiția politicului și pentru a scăpa ei de pușcărie! Masacrarea Justiției de către PSD-ALDE a fost criticată de magistrați!
Guvernul a modificat Codul fiscal prin OUG pe 8 noiembrie 2017 și de atunci se tot fac diverse modificări prin care angajatul va avea mai mult de suferit: reducerea contribuțiilor sociale și transferul lor de la angajator la angajat, scăderea impozitului pe venit, micșorarea contribuției virate la Pilonul II de pensii, etc.
Modificările la legea ANI care protejează de conflicte de interese aleșii între 2007-2013, au fost adoptate de Senat.
Ieșim în stradă și pentru alte probleme care sunt acum în sănătate, educaţie, învățământ, cercetare, economie, infrastructură, cultură, securitate, etc.!”




