ACTUALITATE, LIFESTYLE

Sportivul David Popovici (CS Dinamo) a câştigat două titluri, sâmbătă, în ultima zi a Campionatelor Naţionale de înot

Sportivul David Popovici (CS Dinamo) a câştigat două titluri, sâmbătă, în ultima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin de 50 de metri de la Bacău, încheind competiţia cu patru în total.

Popovici s-a impus sâmbătă la 50 m liber şi 400 m liber, după ce anterior câştigase la 100 m liber şi 200 m liber.

Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) a obţinut victoria la 400 m mixt, a doua pentru ea la aceste Naţionale, după cea de la 200 m mixt.

Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov) a reuşit o dublă sâmbătă, la 50 m spate şi 100 m liber, la care se adaugă şi victoria anterioară de la 200 m spate.

Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) şi-a confirmat dominaţia în probele de distanţă, câştigând la 1.500 m liber, după ce ieşire învingătoare şi la 800 m liber.

Rezultatele de sâmbătă:
FEMININ
400 m mixt

1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 04:48:57
2. Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) 04:55:59
3. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 04:59:89

50 m spate
1. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov) 00:29:99
2. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 00:30:27
3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 00:30:73

200 m fluture
1. Andra Denisa Gorecki (CSA Steaua Bucureşti) 02:16:56
2. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 02:16:58
3. Alexandra Bogdăneci (CSU Piteşti) 02:17:68

100 m liber
1. Rebecca Aimee Diaconescu (CSM Braşov) 00:57:57
2. Anastasia Maria Bako (CS Crişul Oradea) 00:58:35
3. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua Bucureşti) 00:58:58

1.500 m liber
1. Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) 17:18:85
2. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua Bucureşti) 18:12:10
3. Ioana Georgescu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 18:14:43

ştafetă 4×100 m mixt
1. CSŞ Ploieşti (Andra Maria Niţă, Alessia Maria Cunciu, Ayanna Sorana Freciu, Sarah Teodora Melenciuc) 03:54:41
2. CSA Steaua Bucureşti (Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea, Andra Denisa Gorecki, Maysa Raţiu) 04:22:74
3. CSU Piteşti (Boroka Ilona Benedekfi, Alina Francesca Andrei, Alexandra Bogdăneci, Maria Miruna Ilie) 04:30:29

MASCULIN
50 m liber

1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 00:22:60
2. Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) 00:23:16
3. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 00:23:28

100 m fluture
1. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:54:19
2. Dragoş Ghile (CSA Steaua Bucureşti) 00:54:66
3. Antonio Andrei Costroj (CSA Steaua Bucureşti) 00:55:06

200 m mixt
1. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 02:04:22
2. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua Bucureşti) 02:05:31
3. Daniel Alexandru Nicuşan (CSM Târgu Mureş) 02:06:93

400 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 03:48:18
2. Ştefan Andrei Vasilescu (CSA Steaua Bucureşti) 04:04:02
3. Bogdan Alexandru Ştefănescu (CSM Corona Braşov) 04:05:56

ştafetă 4×100 m mixt
1. CSM Bucureşti (Andrei Mircea Anghel, Vlad Alexandru Pricop, Tobias George Dumitrache, David Andrei Mihai) 03:51:09
2. CSA Steaua Bucureşti (Cristian Lăpădat, Mihnea Ionuţ Roşca, Dragoş Ghile, Vlad Ştefan Stancu) 03:54:49
3. CSU Politehnica Timişoara (Anna Urban, Emil Dancaneţ, Bogdan Alexandru Checicheş, Lucian Hotea) 03:57:66
AGERPRES