Trei tenismene din România calificate în optimile de finală la BRD Bucharest Open

de Mihai Sărmășan

Mihaela Buzărnescu, Sorana Cîrstea și Irina Bara sunt jucătoarele din România care s-au calificat în optimile de finală ale turneului WTA care se desfășoară zilele acestea la București.

Mihaela Buzarnescu a reușit o victorie fără emoții în primul tur. Jucătoarea noastră se califică în turul 2 la ediția din acest an a BRD Bucharest Open, după o victorie în doar două seturi, 6-2, 6-4. Ea o elimină pe Danka Kovinic, din Muntenegru, după un meci care a durat 80 de minute.

Irina Camelia Begu, campioana de anul trecut, a fost eliminată în primul tur al BRD Bucharest Open 2018 în doar 59 de minute, ea pierzând cu scorul de 2-6, 1-6, întâlnirea cu Ons Jabeur, din Tunisia.

Sorana Cirstea a trecut lejer în turul 2 la BRD Bucharest Open 2018, compatrioata nostră reușind ca în puțin peste 70 de minute de joc să-și asigure un loc în turul secund. Sorana a trecut cu 6-3, 6-3 de Cagla Buyukakcay, din Turcia, și va juca cu Maryna Zanevska, din Belgia.

Andreea Roșca pierde primul meci al ei pe tabloul principal al unui turneu WTA. Andreea Roșca a câștigat primul set jucat vreodată de ea pe tabloul pincipal al unui turneu WTA, dar părăsește BRD bucharest Open 2018 învinsă fiind de Claire Liu, din SUA, în trei seturi, cu 4-6, 6-3, 6-4.

Ana Bogdan și slovaca Anna Karolina Schmiedlova au jucat peste trei ore, în ultimul meci al zilei de ieri de pe Central, la Arenele BNR, și, din păcate pentru compatrioata noastră, în turul 2 la BRD Bucharest Open 2018 merge campioana din 2015. Anna Karolina a recuperat de la set pierdut și s-a impus în cele din urmă cu 4-6, 7-6(4), 7-5. Meciul a durat trei ore și 19 minute.

sursa foto: facebook BRD Bucharest Open