Zilele Clujului 2018  sub cupola ,,Cluj 100″

Zilele Clujului 2018 sub cupola ,,Cluj 100″

În perioada 17-20 mai 2018 va avea loc a opta ediție a Zilelor Clujului!!

Zilele Clujului 2018 reprezintă o ediție specială a festivalului dedicat orașului nostru, deoarece tema de anul acesta este Centenarul – Aniversarea a 100 de ani de la Marea Unire!

Pentru a marca împlinirea unui secol de la Marea Unire din 1918, Clujul se prezintă la acest moment unic in istorie prin programul ,,Cluj 100″, care reflectă multiplele dimensiuni ale orașului nostru: de la educație și sport la inovare și cultură. Această cupolă permite o gamă largă de idei și activități ce pot fi reflectate și în programul Zilelor Clujului.

JOI, 17 MAI

► PIAȚA UNIRII
13:00 Studenții dau culoare Clujului 2.0
21:00 ”Švejk în concert” – spectacol de Ada Milea – Eveniment susținut de EnergoBit

► SALA DE STICLĂ A PRIMĂRIEI CLUJ-NAPOCA
10:00 Conferința ”2018 – Centenarul Unirii României”
Organizatori: Academia Română, Asociația Log, Consiliul Civic Local Cluj, Primăria Cluj-Napoca, UBB

► WONDERLAND RESORT
UE – Asia Gateway 2018 Conferința Internațională a Clusterelor din Transilvania

► CENTRUL CULTURAL ITALIAN
10:00-13:00 și 16:00-20:00 Expoziție de fotografie italiană ”Flash în România”

► FACULTATEA DE LITERE
18:00 La Mandragola
Prezentarea doamnei prof. dr. Milena Montanile de la Universitatea din Salerno Machiavelli comico

► H33 SOCIAL INNOVATION HUB (str. Horea 33)
Celebrating Communities
17:00-19:00 Ce sunt comunitățile?
19:00-22:00 Să ne cunoaștem între noi

VINERI, 18 MAI

► PIAȚA UNIRII
15:00-22:00 Teatru stradal – Compania ”Famous Art” – Eveniment susținut de Vodafone Romania
18:00 Rapsodia Copiilor – Eveniment susținut de NTT Data Romania

Concerte
18:30 Antonia
19:30 Compact B
20:30 The Motans
21:30 Voltaj

22:50 Spectacol proiecție video mapping – cu sprijinul AROBS Transilvania Software, de 20 de ani în Cluj-Napoca

► PIAȚA MUZEULUI
16:00-21:00 Caricaturi la cornet (în fața Casei Matei Corvin)

Concerte
19:00 Two to tango
20:00 Sorina Noroc & Daniela Donică
21:00 Mariș Rareș
22:00 Cobzality

► STR. MIHAIL KOGĂLNICEANU
10:00-22:00 Promenada cărților

Activități:
12:00 Ateliere pentru copii: ‘,,Desenăm, ne jucăm!” / ,,Să ne împrietenim cu păsările Clujului”
Organizator: Societatea Ornitologică Română, Biroul Teritorial Cluj
10:00-22:00 Promenada Multiculturalității
11:00-23:00 Festivalul Culinar Internațional
17:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
17:20 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova

10:00-22:00 Târgul meșterilor populari și al comunităților internaționale
Ateliere demonstrative ale meșterilor populari – Asociația Meșterilor Populari Clujeni
11:00-15:00 și 17:00-19:00 Olărit
11:00-15:00 și 17:00-19:00 Pictură pe ceramică
12:00-17:00 Război de țesut
11:00-14:00 și 17:00-19:00 Împletituri
11:00-14:00 și 17:00-19:00 Cusut
12:00-18:00 Tricotat

12:00 Spectacol susținut de grupul de tulnicărese din Câmpeni

11:00 Demonstrații tradiționale meștesugarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
11:00 Demonstrații tradiționale ale mestesugarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova

10:00-22:00 Sesiuni foto inedite „Domni și doamne de altădată”
Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

Concerte la scenă
18:00 Folclor: Mariana Sfechiș, Amalia Chiper, Andreea Ciupe, Silviu Popa, Maria Golban Șomlea, Lucia Potra
Acompaniați de Orchestra „Regal Transilvan”
20:00 Armonia Music
21:00 Rock Academy
22:00 The Remakers

► STRADA POTAISSA / ZIDUL CETĂȚII
17:00 Deschiderea Taberei Istorico-Militare și prezentarea detașamentelor de infanterie: român și german – Asociaţia Tradiţii Ostăşeşti

18:00 Deschiderea Taberei Istorice și prezentarea trupelor de reînscenare istorică antice și medievale prezente – Terra Dacica Aeterna, Paladinii de Terra Medies, Armata Neagra a lui Matia Corvin şi Terra Ultrasilvania

19:00 Exemplificări de diverse tehnici și tactici de epocă (tabăra istorico-militară)

20:00 Prezentarea armamentului medieval

► CASINO CENTRUL DE CULTURĂ URBANĂ
18:00 Dans pentru Viață – Zumba pe muzică populară românească cu Andrei Oșanu
Organizator: Asociația ReDescoperă Fericirea

Tango Argentinian
19:00–20:30 Curs de inițiere în tango argentinian cu Compania de Tango Cluj (gratuit)
20:30-21:30 Concert live Illegal Tango
21:30-23:00 Milonga Corazon de Cluj
Organizator: Compania de Tango Cluj

► CINEMATOGRAFUL DACIA (Sala Mare)
11:00 The Boss Baby (2017) – Cine-i şef acasă?
Proiecție de film pentru copii

14:00 The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water (2015) – SpongeBob: Aventuri pe uscat
Proiecție de film pentru copii

19:00 ,,O sărbătoare princiară” de Theodor Mazilu – spectacol de teatru / Organizator: Trupa de teatru Teatralia

► CINEMATOGRAFUL ,,DACIA” – ALEEA DE LEGĂTURĂ CU ZONA LA TERENURI
17:00-21:00 Ateliere pentru copii cu Firul Ariadnei
Ateliere pentru liceeni: SexEd
Ateliere de grafitti cu Kero Zen, Raw Cocu și liceeni din cartier
Ateliere pentru cetățeni activi
Organizator: Biblioteca Mobilă & Colectiv A

► CINEMATOGRAFUL MĂRĂȘTI
11:00 Khumba (2013)
Proiecție de film pentru copii

14:30 Aventuri în Zambezia (2012)
Proiecție de film pentru copii

► TURNUL CROITORILOR
10:00-21:00 Serbările Medievale de la Bastionul Croitorilor

11:00 Palatul Fermecat – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale
11:30 Atelier de confecționare de păpuşi tradiţionale
15:00 Armurieri din Toledo
15:10-15:40 Şcoală de scrimă medievală
15:30-17:30 Şcoală de gastronomie medievală
16:00 ‘,,Dreptatea leului” de La Fontaine – spectacol de fabule medievale
17:00 Vernisajul expoziției Aquarelistiri
17:30 ,,Un regat pentru un cal…” – recital de poezie
18:00 Atelier de confecţionare de măşti și costume de carnaval medieval săsesc
19:30 Din cronici vechi – recital de sonete shakespeariene
20:00 Şcoală de dans medieval

► PARCUL CENTRAL ,,SIMION BĂRNUȚIU”
Zona de la intrarea dinspre Opera Maghiară
16:00-23:00 ARTdealul – Activități pentru tineri și adolescenți

16:00 Pictură liberă și Atelier de colorat
17:00 Atelier de origami
17:00 Interacțiune cu animalele (timp de două ore)
17:00 Atelier de modelare cu plastilină
18:00 Magie, teatru de păpuși și mascote
18:00 Tatuaje cu sclipici
21:15 Proiecție de film în aer liber

Zona de aventură
12:00-19:00 Provocare la înălțime alături de Salvamont Salvaspeo

14:00-20:00 Fun Zone powered by AROBS Transilvania Software
Panou escaladă, sumo, tir cu arcul, pod indian, plasă escaladă, turn de lăzi, teren de fotbal gonflabil, caiac-canoe pe lacul Chios, piste minigolf, escape room
Organizator: Outdoor4You

Servicii ale Bibliotecii mobile
17:00 Atelier de confecționat coronițe, cocarde tricolore
18:00 Poveștile Marii Uniri – ora poveștilor pentru cei mici
* Gânduri despre Marea Unire – vizitatorii sunt invitați să scrie câteva gânduri despre Marea Unire
Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

Zona Casino
16:00-21:00 Caricaturi la cornet

În spatele Casinoului
16:00-21:30 Program de echitație pentru copii

► BULEVARDUL EROILOR
CivicArt – Cluj 100
12:00 Experiment plastic interactiv stradal – Liceul de Arte Vizuale „Romul Ladea”
16:00-21:00 Caricaturi la cornet

► REACTOR DE CREAȚIE ȘI EXPERIMENT
19:00 Planeta manipulare S01 | #Teendays Sinopsis

► PĂDUREA HOIA BACIU
21:30 The Hoia-Baciu Forest – Truth or Legend? – Proiecție de film în pădure

Parcul Etnografic „Romulus Vuia”
19:00-22:00 Joc de evadare „Escape the haunted forest”
Înscrieri și informații pe pagina de Facebook „The Dungeon” sau la nr. de telefon 0768.247.525 The Dungeon

Strada Alexandru Donici
19:00-22:00 Tur ghidat Pădurea Hoia-Baciu

► TURURI GHIDATE
Legendele Clujului
Plecare la ora 17:00 de la Centrul de Informare Turistică (B-dul Eroilor nr. 6-8)

Cluj-Napoca – The Treasure City (tur ghidat în limba engleză)
Plecare la ora 18:00 de la Centrul de Informare Turistică

Tur ghidat ornitologic în Cimitirul Central
Plecare la ora 13:00 și ora 18:00 de la Promenada cărților de pe Str. Mihail Kogălniceanu

► H33 SOCIAL INNOVATION HUB (str. Horea 33)
17:00-19:00 Prezentare Comunități. Etnii. Cartiere. Meșteșugari. Hobby-uri etc.
Biblioteca Austria „Bernhard Stillfried” – 15 ani la UBB
Eveniment aniversar
19:00 „Chucks” – lectură fragmente, autoarea Cornelia Travnicek
20:00 „Chucks”- proiecție film (în limba germană, cu subtitrare în engleză)

► SALA RADIO
12:00 Aviația României în războiul de reîntregire
Colocviu și expoziție
Organizator: Institutul Francez Cluj-Napoca și Asociaţia Română pentru Propaganda şi Istoria Aeronauticii – filiala Cluj

► BRITISH COUNCIL
9:00-16:00 Concursuri și prezentări ale centrului și ale activității British Council Romania

► SALA POLIVALENTĂ
16:00 Code4Cluj | Hackathon
Organizator: Endava

► CENTRUL CULTURAL ITALIAN
10:00-13:00 și 16:00-20:00 Expoziție de fotografie italiană Flash în România

18:00 Limbajul modei – Conferință

► PALATUL URANIA
18:00 Seară culturală slavă
Expoziție de pictură pe teme rusești
Organizator: Centrul Cultural Rus

► MUZEUL ETNOGRAFIC AL TRANSILVANIEI
10:00-20:00 Expoziție de pictură Ebru
Origami cu coli pictate Ebru
Pictură otomană de tăvițe
Organizator: Institutul de Turcologie și Studii Central-Asiatice și Colegiul Național Emil Racoviță

► CASA VEGA (în incinta Teatrului Național)
19:00 Poveștile centenare ale Clujului: Opera Română și Teatrul Național

► BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ”OCTAVIAN GOGA” (în foaier)
12:00 Scriitori români şi Clujul Marii Uniri
Expoziţie de carte şi conferinţă, în parteneriat cu Uniunea Scriitorilor Filiala Cluj și UBB Cluj

► MUZEUL DE ARTĂ
Beer Hype Festival – bere artizanală, muzică bună, oameni faini

SÂMBĂTĂ, 19 MAI

► PIAȚA UNIRII
10:00-12:00 Zumbathon caritabil WE ARE THE ONE – luptăm pentru viață
Asociația pentru Solidaritate și Empatie “Delia Grădinaru” și Comunitatea instructorilor de Zumba din Cluj Napoca

12:00 Spectacol brazilian cu influențe românești
DeaBanto Events and Entertainment

15:00-22:00 Teatru stradal – Compania ”Famous Art” – Eveniment susținut de Vodafone Romania

16:00 Parada Zilelor Clujului

Seară de muzică clasică – Eveniment susținut de NTT Data Romania
19:00 CLUJ IN THE GROOVE with Bigg Dimm a’Band – Academia de muzică „Gheorghe Dima”
20:00 Corul şi Orchestra Filarmonicii de Stat „Transilvania”
21:30 Gala Operelor Clujene – Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj

22:45 Spectacol de artificii

► PIAȚA MUZEULUI
11:00 ,,Țara lui Împreună” de Ovidiu Pecican (Teatru de păpuși – Teatrul Puck)
16:00-21:00 Caricaturi la cornet (în fața Casa Matei Corvin)

Concerte
19:00 REV aka Andrei
20:00 IV-IN (Lorand Marton)
21:00 Carkeys
22:00 DJ ZO și Mc Vapor

► STR. MIHAIL KOGĂLNICEANU
10:00 Gașca Prieteniei (adaptare după Clubul lui Mickey)
Fabrica de sentimente Golden Party

10:00-22:00 Promenada cărților
Ateliere pentru copii – ”Desenăm, ne jucăm” / ”Să ne împrietenim cu păsările Clujului”

10:00-22:00 Promenada Multiculturalității

11:00-23:00 Festivalul Culinar Internațional

12:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
14:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova
15:00-18:00 Concurs Selgros Romania

10:00-22:00 Târgul meșterilor populari și al comunităților internaționale
Ateliere demonstrative ale meșterilor populari
12:00-18:00 Olărit
12:00-18:00 Pictură pe ceramică
11:00-18:00 Război de țesut
11:00-18:00 Împletituri – Cusut
11:00-17:00 Tricotat
Organizator: Asociația Meșterilor Populari Clujeni

11:00 Demonstrații tradiționale meștesugarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
11:00 Demonstrații tradiționale ale mestesugarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova

10:00 – 22:00 Sesiuni foto inedite „Domni și doamne de altădată”

Scenă Kogălniceanu
18:00 Spectacol de cântece şi dansuri ale comunităților moldovene
18:30 Spectacol de cântece şi dansuri ale comunităților latino-americane
19:30 Spectacol de cântece şi dansuri ale comunităților orientale (LADO – filiala Cluj)
20:00 Spectacol de muzică turcească clasică și tradițională (Institutul de Turcologie și Studii Central-Asiatice)
21:00 Voltaj Academy
22:00 The Beat

► STRADA POTAISSA / ZIDUL CETĂȚII
Tabăra Antică
10:00-21:00 Activități specifice în tabăra civilă – ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie
Activități specifice în tabăra militară – Inspecția trupelor de către legatus legionis, curățare și întreținere echipamente, instrucția recruțiilor, antrenamente cu arcul, sulița
16:00 – De la Napouca la Napoca. Istoria unui oraş ( partea I-a)
19:00 – Lupte de gladiatori

Tabăra Medievală
10:00–21:00 Ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie; instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor, atelier de confecționare măști
10:00 Trezirea la viață a taberei medievale
12:00 Școala medievală de instrucție a scutierilor
13:00 Muzica și dansurile medievale
14:00 Legenda Judelui Linczig care salvează Clujul de turci
19:30 Turnir medieval

Tabăra Istorico-Militară
10:00-21:00 Activități de reconstituire istorico-militară şi prezentarea diverselor tehnici și tactici de epocă
11:00 Prezentare echipament din anul 1917, anul marilor bătălii Mărășești, Mărăști și Oituz
15:00 Reconstituirea unei bătălii din primul război mondial dintre trupele române şi cele austro-ungare (partea I-a)
18:30 Prezentarea detașamentului de cavalerie

► CASINO CENTRUL DE CULTURĂ URBANĂ
10:00-24:00 Expoziție de trenuri în miniatură
Asociaţia Clubul Feroviar „Crişana”

► CINEMATOGRAFUL DACIA (Sala mare)
11:00 Anotimpurile – Spectacol de teatru pentru copii
Organizator: Asociația AnimaArt
14:00 WALL·E (2008) – Proiecție de film pentru copii
19:00 Im Krieg – Der 1. Weltkrieg in 3D/ Primul Război Mondial în 3D – Film documentar
Organizator: Centrul Cultural German

► CINEMATOGRAFUL MĂRĂȘTI
11:00 Vaiana (2016) – Proiecție de film pentru copii
12:00 Lumea vrăjitorilor – Spectacol de magie
Organizator: Fantasmagia
17:30 Rio (2011) – Proiecție de film pentru copii

► TURNUL CROITORILOR
10:00 – 21:00 Serbările Medievale de la Bastionul Croitorilor

11:00 Ringelspiel – caruselul păpușilor – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale
15:00 Şcoală de dans medieval
15:30 Şcoală de gastronomie medievală
16:00 ,,Nebunul care vinde-nțelepciune” de La Fontaine –
spectacol de fabule medievale
18:00 ,,Spre acel tărâm stingher” – recital de sonete
19:30 Şcoală de dans medieval
20:00 Încheierea celei de-a doua zile a Serbărilor Medievale de la Bastionul Croitorilor
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

19:00 Schimb de gardă medievală
21:00 Schimb de gardă medievală
23:30 Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul
21:00–01:00 Noaptea Europeană a Muzeelor în Bastionul Croitorilor
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

► PARCUL CENTRAL ,,SIMION BĂRNUȚIU” (intrarea de la Opera Maghiară)
ARTdealul – Activități pentru tineri și adolescenți
11:00 Yoga în familie
15:00 Picnic
15:00 Atelier de mindfulness
16:00 Eye Contact Experiment
18:00 ARTdealul Speack Up
20:00 Concerte în aer liber

10:00-18:00 Atelier de gătit sănătos ManagisBio
powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: ManagisBio

Servicii ale Bibliotecii mobile
11:00 Concurs de rime dedicat tuturor vârstelor
15:00 Biblioteca Vie: Copilăria de după Marea Unire
16:00 Păpuși tricolore: Atelier de lucru manual pentru întreaga familie
18:00 Poveștile Marii Uniri
*Gânduri despre Marea Unire – vizitatorii sunt invitați să scrie câteva gânduri despre Marea Unire Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

10:00 – 20:00 Fun Zone powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: Outdoor4U

10:00 – 20:00 Provocare la înălțime alături de Salvamont Salvaspeo

09:00 Mașini retro în Parcul Central – expoziție
Coordonatori: Ucu Bodiceanu, Mihály Dezső
Organizatori: Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Classic Car Cluj

Foișor Parcul Central
17:00 Muzicanții din Bremen – teatru de păpuși
Organizator: Asociația AnimaArt

10:00 Insecte utile în biomonitorizarea mediului. Apicultură urbană – stup de observație
11:00 Expoziție exotică în terarii: șarpe boa, piton, tarantule, scorpioni
Organizator: USAMV

Zona Casino
11:00-13:00 și 17:00-20:00 Caricaturi la cornet

În spatele Casinoului
10:00-21:00 Program de echitație pentru copii

► BULEVARDUL EROILOR
CivicArt – Cluj 100
12:00 Experiment plastic interactiv stradal
Liceul de Arte Vizuale „Romul Ladea”

12:30 Roda de Capoeira
Asociația Aserom Brazil, condusă de Contramestre Banto Dos Santos

16:00-21:00 Caricaturi la cornet

► PĂDUREA HOIA BACIU
21:30 The Hoia-Baciu Forest – Truth or Legend?
Proiecție de film în pădure

Parcul Etnografic „Romulus Vuia”
18:00-01:00 Expoziție de etnografie romă, târg de meșteșugari
Organizator CCC și Centrul Național de Cultură a Romilor

19:00-22:00 Joc de evadare „Escape the haunted forest”
Înscrieri și informații pe pagina de Facebook „The Dungeon” sau la nr. de telefon 0768.247.525 The Dungeon

►TURURI GHIDATE
Clujul-începuturi
Plecare la ora 11.00 din Piața Muzeului / Organizator Asociația Vechiul Cluj

Povești de dragoste clujene
Plecare la ora 17:00 de la Centrul de Informare Turistică (B-dul Eroilor nr. 6-8)

Cluj-Napoca – The Treasure City (tur ghidat în limba engleză)
Plecare la ora 18:00 de la Centrul de Informare Turistică
Organizator: Cluj Guided Tours

► H33 SOCIAL INNOVATION HUB (str. Horea 33)
12:00-20:00 Târg și petrecere
Activități pentru copii, mâncăruri tradiționale, avanpremieră etape următoare, lounge, degustări

► CENTRUL CULTURAL ITALIAN
10:00-13:00 și 16:00-20:00 Expoziție de fotografie italiană Flash în România

► LA TERENURI – CINEMA DACIA
12:00-18:00 Ateliere pentru copii cu Firul Ariadnei
Aleea terapeutică
Ateliere pentru liceeni: SexEd
Ateliere de peisagistică: grădini verticale
Târg de bunătăți locale
Piața plantelor libere
Mai știm să croșetăm? – Expoziție de mileuri
Jocuri și activități sportive

Aleea de legătură cu Cinema Dacia
17:00-19:30 Ateliere. Expoziții. Prezentări. Dezbateri.

La terenuri
Concerte
20:00-23:00 Open Stage (Ai talent? Hai pe scenă!)
Ansamblul vocal „Zestrea Ardealului”
Hip Hop de Mănăștur: Rone Damasc, Velea, Saturn, Bia Botezatu, Drumul Văii Crețe

► PARCUL CETĂȚUIE
Concerte
14:00-15:30 Aldaris
15:30-17:00 Electroclown
17:00-18:30 Massive Fluo
18.30-19.30 Florin Stefan
19:30-20:30 Hanu cu Braga
20:30-21:30 Infusion
21.30-23:00 Danaga

► STR. IULIU MANIU
21:00 Midnight Snack – eveniment susținut de Vodafone

► SALA POLIVALENTĂ
10:00 Code4Cluj | Hackathon
Organizator: Endava

Platoul pietonal dintre Cluj Arena și Sala Polivalentă
08:00-22:00 World Class Fitness Festival
Organizator: World Class Cluj-Napoca

► STR. GEORGES CLEMENCEAU
16:00-22:00 ArtStreet
Organizator: Fapte și Farmec

► CINEMATOGRAFUL VICTORIA
17:00-18:30 Taikon – film documentar, Suedia 2015
Organizator CCC și Centrul Național de Cultură a Romilor
intrare liberă

► TEATRUL NAȚIONAL (Studio Euphorion)
19:00-21:30 ”Marea rușine” – spectacol de teatru
O producție a Centrului Național de Cultură a Romilor-Romano Kher, Teatrul Excelsior

► REACTOR DE CREAȚIE ȘI EXPERIMENT
19:00 One day | #Teendays Sinopsis
Trupa TheSnoop Baia Mare

► FELEAC
Clujul pedalează – Banca Transilvania Trail Running & UCI MTB Marathon (ediția a VII-a)

► MUZEUL NAȚIONAL DE ISTORIE A TRANSILVANIEI
19:00-24:00 Noaptea muzeelor

► MUZEUL DE ARTĂ
BeerHype Festival – bere artizanală, muzici bune, oameni faini

► GALERIA WINCON (str. Dragalina nr. 93)
Pripyat – vernisaj expoziție / Organizator Photo România

DUMINICĂ, 20 MAI

► PIAȚA UNIRII
15:00-22:00 Teatru stradal – Compania ”Famous Art” – eveniment susținut de Vodafone Romania

13:00 Regal Folcloric
Soliști: Veta Biriș, Marius Ciprian Pop, Mariana Anghel și Adriana Anghel, Maria Dragomiroiu, Laura Lavric, Traian Jurchelea, Ionuț Fulea și Mariana Deac, Cornelia și Lupu Rednic, Furdui Iancu, Cornel Borza, Sava Negrean, Dumitru Fărcaș, Aurel Tămaș

Ansambluri: Grup vocal-instrumental Speranța, Ansamblul Folcloric Armonia Seniorilor, Ansamblul Folcloric Crăișorul, Orchestra Mazel Tov, Ansamblul Folcloric Zurbolo Cluj-Napoca, Ansamblul Folcloric Românașul, Ansamblul Folcloric Tradiții, Ansamblul Folcloric Cimișarii, Ansamblul Folcloric Dor Transilvan, Ansamblul Folcloric Struguraș, Ansamblul Folcloric Mărțișorul
Acompaniază Orchestra ,,Regal Transilvan”

► PIAȚA MUZEULUI
11:00 Croitorașul cel Isteț – Teatru de păpuși / Teatrul PUCK

16:00-21:00 Caricaturi la Cornet (în fața Casa Matei Corvin)

Concerte
19:00 Roje Piano Fantasy
20:00 Swing Electric
21:00 Sound Vectors
22:00 Satellites

► STR. MIHAIL KOGĂLNICEANU
10:00 Aventuri în Regat (adaptare după Frozen)
Organizator: Fabrica de sentimente Golden Party

10:00-22:00 Sesiuni foto inedite „Domni și doamne de altădată”
Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

10:00-22:00 Promenada cărților
10:00 Ateliere pentru copii. ”Desenăm, ne jucăm!”
12:00 Ateliere pentru copii ”Să ne împrietenim cu păsările Clujului” / Organizator: Societatea Ornitologică Română, Biroul Teritorial Cluj
17:00 Premierea celor care achiziționează cărți de la Promenada cărților

10:00-22:00 Târgul meșterilor populari și al comunităților internaționale
11:00-16:00 Olărit
11:00-16:00 Pictură pe ceramică
12:00-15:00 Împletituri
Organizator: Asociația Meșterilor Populari Clujeni

11:00 Demonstrații tradiționale ale meștesugarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud
11:00 Demonstrații tradiționale ale mestesugarilor din orașul înfrățit Ungheni, Republica Moldova

10:00 – 22:00 Promenada Multiculturalității

11:00-23:00 Festivalul Culinar Internațional
12:00 Demonstrații culinare ale bucătarilor din orașul înfrățit Suwon, Coreea de Sud

Scenă Kogălniceanu
18:00-22:30 Seară de folk
Artiști: Cristina Pătrașcu și Duo Mignon, Vlad Vancea, Adriana Andreica și Florin Grec, Ioan Onișor și Alexandra Sidor, Roxana Zăpârțan și Nicu Barna, Magda Puskaș și Rareș Suciu

► STRADA POTAISSA / ZIDUL CETĂȚII
Tabăra Antică
10:00–20:00 Activități specifice în tabăra civilă
12:00 Ritualul de pregătire pentru luptă al armatei Romane
14:00 De la Napouca la Napoca. Istoria unui oraş (partea a II-a)
17:00 Bătălia dintre barbari și romani

Tabăra Medievală
10:00–20:00 Ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie, instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor
10:00 Trezirea la viață a taberi medievale
13:00 Prezentarea tehnicilor de mânuire a armelor medievale
16:00 Tinereţea haiducului Baba-Novac
18:00 Dansuri medievale

Tabăra Istorico-Militară
10:00–21:00 Activității de reconstituire istorico-militară şi prezentarea diverselor tehnici și tactici de epocă
11:00 Prezentare echipament din perioada anului 1918, anul Marii Uniri
15:00 Reconstituirea unei bătălii din primul război mondial dintre trupele române şi cele austro-ungare (partea a II-a)

► CASINO CENTRUL DE CULTURĂ URBANĂ
10.00-18.00 Expoziție de trenuri în miniatură
Asociaţia Clubul Feroviar „Crişana”

► CINEMATOGRAFUL DACIA
11:00 Trolls (2016) – Trolii – Proiecție de film pentru copii
14:00 Storks (2016) – Berzele – Proiecție de film pentru copii
19:00 Spectacol de teatru
Organizator: Trupa de teatru Teatralia

► CINEMATOGRAFUL MĂRĂȘTI
14:00 Spectacol folcloric dedicat Centenarului Marii Uniri
Organizator: Asociația ”De la lume adunate și-napoi la lume date”

► TURNUL CROITORILOR
Serbările medievale din Bastionul Croitorilor
10:00-21:00 Armurieri din Toledo
10:00-21:00 Vernisajul expoziției Aquarelistiri – lucrări în acuarelă
15:30 Şcoală de gastronomie medievală
18:00 Arta ocolirii – spectacol de fabule medievale
18:30 Şcoală de echitație medievală pe cal de lemn
19:00 Un dor de-a fi la fel cu cel ce speră – recital de sonete
19:30 Şcoală de dans medieval
20:00 Cântecele și dansurile lăutei – concert de lăută renascentistă susținut de Constatin LAZĂR
Organizator: Centrul Cultural „Petre Țuțea”

► PARCUL CENTRAL ‘,,SIMION BĂRNUȚIU” (intrarea de la Opera Maghiară)
10:00-18:00 Atelier de gătit sănătos ManagisBio
powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: ManagisBio

10:00-20:00 Fun Zone powered by AROBS Transilvania Software
Organizator: Outdoor4U

10:00-17:00 Provocare la înălțime alături de Salvamont Salvaspeo

12:00-18:00 Ateliere de creație pentru a confecționa păpuși în port tradițional / Organizator: Fabrica de sentimente Golden Party

Servicii ale Bibliotecii mobile
11:00 Recunoașteți personajul
16:00 Clujul de altădată
18:00 Poveștile Marii Uniri
* Gânduri despre Marea Unire – vizitatorii sunt invitați să scrie câteva gânduri despre Marea Unire
Organizator: Biblioteca Județeană „Octavian Goga” Cluj

Intrarea dinspre Aleea Stadion
10:00 Insecte utile în biomonitorizarea mediului. Apicultură urbană
11:00 Expoziție exotică în terarii: șarpe boa, piton, tarantule, scorpioni / Organizator: USAMV

Zona Casino
11:00-13:00 și 17:00-20:00 Caricaturi la cornet

În spatele Casinoului
10:00-19:00 Program de echitație pentru copii

Foișor
16:00 Workshop ,,Prietenii lui Puck” – atelier de creație păpuși

17:00 Invazia marionetelor – moment artistic
Organizator: Teatrul Puck

Asociația Dog Assist
10:00-12:00 Campanie de informare
16:00-19:00 Jocuri și ateliere asistate de câini „Pawsitive Time”

► BULEVARDUL EROILOR
16:00-21:00 Caricaturi la cornet

► REACTOR DE CREAȚIE ȘI EXPERIMENT
19:00 În viitorul apropiat | #Teendays Sinopsis

► SALA POLIVALENTĂ
10:00 Code4Cluj | Hackathon
Organizator: Endava

18.00 Prezentare proiecte Hackathon
Decernarea premiilor

► TURURI GHIDATE
Clujul de ieri și de azi, centenar multicultural
Plecare la ora 17:00 de la Centrul de Informare Turistică (B-dul Eroilor nr. 6-8)

Cluj-Napoca – The Treasure City (tur ghidat în limba engleză)
Plecare la ora 18:00 Centrul de Informare Turistică

► LA TERENURI MĂNĂȘTUR
12:00-20:00 Ateliere pentru copii
Jocuri și activități sportive
Prim-ajutor pentru cei mari și cei mici
Eu și prietenul meu, câinele! – Asociația pentru protejarea animalelor NUCA
Să cunoaștem Cercetașii!

17:00-19:00 Masă rotundă cu Vecinii
Risipa alimentară în gospodăria noastră: Discuții și Masă cu vecinii și cu Food Waste Combat
Părinte în cartier, provocări cotidiene: Dezbatere dedicată părinților cu copii mici sau foarte mici

15:00-18:00 Tur sonor și lansarea Ghidului Sonor al Mănășturului
Atelierele pentru liceeni #SPUNECEVREI2 împreună cu artistul Lorand Maxim punct de întâlnire – Cinema Dacia

► PARCUL CETĂȚUIE
Concerte
14:00-15:30 Slim Rocka
15:30-17:00 S-T-Phan
17:00-18:30 Le Minion
18.30-19.30 MedStrings Orchestra
19:30-20:30 Via daca
20:30-21:30 Ansamblul Folcloric Studențesc “Românașul” al Universității Tehnice din Cluj-Napoca
vs Concrete Rockers
21.30-23:00 Jurjak

► CERCUL CULTURAL ITALIAN
10.00-13.00 și 16.00-20.00 Expoziție de fotografie italiană Flash în România

► STR. GEORGES CLEMENCEAU
Art Street
Organizator: Asociația Fapte

► FELEAC
Clujul pedalează – Banca Transilvania Trail Running & UCI MTB Marathon (ediția a VII-a)

—-
Parteneri principali
Bergenbier, Vodafone, Pepsi, NTT DATA, Banca Transilvania, AROBS Transilvania Software, Selgros Romania

Parteneri
Autotransilvania, Avangarde Software, Betfair, Endava, EnergoBit, Gerovital, Hotel Platinia, Napolact, ReWine Bar, Turkish Airlines

Alți parteneri
Beard Brothers, Asociația Fapte,Memo 10, Casino – Centrul de Cultura Urbană, Famous Art, Reactor de creație și experiment, Cluj Guided Tours, Why Not, World Class, Bilancia, Teatrul Național Cluj-Napoca, Opera Națională Română, Asociația ColectivA, Biblioteca Județeană “Octavian Goga”, Aries Transilvania, Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Appy Aplicatii Mobile, Outdoor4U, Urbannect, APDT, ZAIN, Day 15, Institut Francais, Librariile Humanitas, Teatralia, AnimArt, Teatrul Puck, Muzeul de Artă Cluj-Napoca, British Council, Asociația ReDescoperă Fericirea, Cinema Dacia, Cinema Mărăști, The Dungeon, ARTdealul, Vadiacao Capoeira, iTech Transilvania, Idea Banto, Muzeul Național de Istorie, Asociația Meșterilor Populari Clujeni, Academia Română, Cluj Guided Tour, Abel
Kiado, Byton Music, Casa cărții de știință, Casa de Editura Dokia, Fundația Culturală Carpatica, La Buchiseala,
Editura Renașterea, Revista de cultura Urbană- Orașul, Hoia Baciu Forest, Hoia-Baciu Project, Mystery Cluj, UBB
Cluj-Napoca, Universitas Napocensis, Centre de Reussite Universitaire, Centrul Cultural German, Biblioteca de
Studii latino-americane, Centrul Cultural Italian, Centrul Cultura Coreean, Casa do Brasil, Centrul de limbă și cultura
poloneză, Centrul Cultural Rus, Cluj Center for Indian Studies, Institutul de Turcologie, Universitatea Babeș-Bolyai, Poethree

Parteneri media
LookTV, Realitatea FM, Romania TV, Actual de Cluj, Ardealul de Succes, Clujcapitala.ro, Cluj.com, ClujulCultural.ro, Clujul de Buzunar, Cluj Insider, Cluj Life, Făclia de Cluj, info Trafic, Monitorul, Napoca FM, Napoca News, Impuls Radio FM, Radio România Cluj, Sport Cluj, Știri de Cluj, Ziua Cluj, Transylvania Today

Fotografia postată de Zilele Clujului.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *