12 olimpici ai liceelor din Iași, Botoșani, Vaslui, Târgu Neamț au ales Facultatea de Informatică Iași

Admiterea 2018 a adus în Facultatea de Informatică Iași, 12 elevi cu rezultate atât de frumoase în timpul liceului, încât au fost admiși cu statut de olimpic. Conducerea facultății este încântată că olimpicii au ales să rămână la Iași. Aceștia au felicitat public pentru rezultatele obținute și pe profesorii care i-au îndrumat și părinții care i-au susținut!

Florin Mihai Anghel (Colegiul „Costache Negruzzi” din Iași)
– Preadmitere 2017 – nota 10 la Informatică

Ștefan Bălăucă (Colegiul National „Mihai Eminescu” Botoșani) –
– Junior Balkan Mathematical Olympiad, 2015 (Belgrade, Serbia): Argint
– Olimpiada Națională de Matematică, 2015 (București): premiul II + Aur
– Olimpiada Națională de Fizică, 2015 (Vaslui): premiul III + Aur
– Olimpiada Internaţională de Știinţe pentru Juniori, 2015 (Coreea de Sud) și 2014 (Argentina): Argint
– Olimpiada Națională de Matematică, 2016 (Sovata): Aur
– Olimpiada Națională de Matematică, 2017 (Timișoara): Mențiune + Argint
– Olimpiada Națională de Fizică, 2017 (Târgu-Jiu): premiul II + Aur
– Olimpiada Internaţională de Ştiinţe ale Pământului, 2017 (Franţa): Aur
– Concursul Național de Fizică Evrika, 2017 (Piatra-Neamț): premiul I
– Olimpiada Națională de Fizică, 2018 (Breaza): premiul I
– Asian Physics Olympiad, 2018 (Vietnam): Aur

Banu Denis (Liceul de Informatica „Grigore Moisil”, Iasi)
– 6th International Tournament in Informatics, 2014 (Shumen, Bulgaria)
– Concursul Național de Informatică “Urmașii lui Moisil”, 2015 (Iași): Mențiune
– Olimpiada Națională de Informatică, 2015 (Târgoviște): Mențiune + Argint
Infoeducatie 2015, etapa județeană, Soft utilitar: Mențiune
Olimpiada Națională de Informatică pentru Studenți, 2015 (Iași)
ACM International Collegiate Programming Contest (ICPC), etapa națională, 2015
– Competiția FIICode, proba de Algoritmică, 2016 (Iași): premiul III
– Concursul Național de Informatică “Urmașii lui Moisil”, 2016 (Iași): Premiu Special
– Olimpiada Online InfONline, complementar etapei naționale a Olimpiadei de Informatică, 2016 (Craiova): premiul I
– Olimpiada Națională de Informatică, 2017 (Brașov): Argint
– Lotul Național Restrâns de Informatică, 2017 (Alexandria)
– Concursul Național de Informatică “Urmașii lui Moisil”, 2017 (Iași): Mențiune
– Moscow International Workshop ACM ICPC, 2017 (Moscow)
– Sensor Networks Workshop, 2017 (Jakobs University, Bremen, Germany)
Catalysts Coding Contest, 2018 (online, internațional): locul 6
BRD FIRST Tech Challenge Romania, 2018, team CYLIIS
– Olimpiada Națională de Informatică, 2018 (Constanța): Mențiune + Aur
– Balkan Olympiad in Informatics, 2018 (Timișoara): Silver
– Lotul Național Restrâns de Informatică, 2018 (Câmpulung, Argeș)
– Lotul Național Lărgit de Informatică, 2018 (Tulcea)

@Vladislav Beldiman (Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Chişinău)
– Olimpiada Republicană de Informatică, 2018 (Chișinău, Moldova): premiul III
– Olimpiada Republicană de Informatică, 2017 (Chișinău, Moldova): premiul III

Sebastian Ciobanu (Liceul Teoretic de Informatică “Grigore Moisil”, Iași)
– Olimpiada Națională de Informatică, 2016 (Craiova): Bronz
– Sapientia ECN 2018 (Programming) Contest, 2018 (Târgu Mureș): locul 7 per total echipe, locul 1 între echipele elevilor de liceu
– Olimpiada Județeană de Informatică, Iași, 2018: premiul 3

Laura Cornei (Liceul Teoretic de Informatică “Grigore Moisil”, Iași)
– Preadmitere 2017 – nota 9.80 la Informatică
– Sapientia ECN 2018 (Programming) Contest, 2018 (Târgu Mureș): locul 7 per total echipe, locul 1 între echipele elevilor de liceu
– Catalysts Coding Contest, 2018 (online, internațional): locul 5
– Olimpiada Județeană de Informatică, Iași, 2018 și 2017: premiul 3

Tudor Iacobescu (Liceul Teoretic de Informatică “Grigore Moisil”, Iași)
– Preadmitere 2017 – nota 9.80 la Informatică

Andrei Mănăilă (Liceul Teoretic „Emil Racovita”, Vaslui)
– Preadmitere 2017 – nota 9.85 la Informatică
– Olimpiada Județeană de Informatică, Vaslui, 2017: mențiune

@Alexandru Oloieri (Colegiul National „Emil Racovita”, Iasi)
– Olimpiada Națională de Informatică, 2017 (Brașov): Bronz
– Olimpiada Județeană de Informatică, Iași, 2018: mențiune
– Microsoft Youth Spark Opening Opportunities program, 2018: premiul publicului pentru proiecte de gaming – jocul Purple, dezvoltat în echipă, pentru înțelegerea autismului

Ștefan Petrovici (Colegiul Național „Garabet Ibrăileanu” Iaşi)
– Olimpiada Națională de Fizică, 2017 (Târgu-Jiu): Bronz

Daniel Rusu (Liceul Teoretic de Informatică „Grigore Moisil” Iași)
– Olimpiada Națională de Informatică, 2015 (Târgoviște): Argint
– Concursul Național de Informatică “Urmașii lui Moisil”, 2015 (Iași): Mențiune
– Olimpiada Națională de Informatică, 2016 (Craiova): Mențiune + Argint
– Concursul Național de Informatică “Urmașii lui Moisil”, 2016 (Iași): Mențiune
– Olimpiada Națională de Informatică, 2017 (Brașov): Mențiune + Argint
– Competiția FII Code, proba de Algoritmică, 2017 (Iași): premiul II
– Olimpiada Națională de Informatică, 2018 (Constanța): Argint

@Ana Vasiliu (Colegiul National „Stefan cel Mare” Targu Neamt)
– Olimpiada Națională de Informatică, 2016 (Craiova): Bronz

Recommended For You

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.