Arsenal și Chelsea sunt favorite să joace Finala Europa League

Arsenal s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Valencia, cu scorul de 3-1, în turul semifinalelor Europa League, și ia o opțiune serioasă pentru calificarea în finală. ”Tunarii” au întors scorul în doar 8 minute, după ce au fost conduși de ”lilieci”.

Primele trei goluri s-au marcat în prima repriză, în timp ce ultimul în finalul jocului. Pentru Valencia a înscris Diakhaby, în minutul 11, în timp ce pentru Arsenal au marcat Lacazette, care a reușit o dublă, în minutele 18 și 26, și Aubameyang, care a închis tabela de marcaj în minutul 90.

În cealaltă semifinală, Eintracht Frankfurt și Chelsea au terminat la egalitate, scor 1-1. Nemții au deschis scorul în minutul 23 prin Jovic, iar englezii au egalat în finalul primei reprize prin Pedro.

sursa: digisport ro