Inteligența artificială a iscat deja o sumedenie de discuții, de la cele mai sofisticate, până la unele foarte puerile.
Așa cum se întâmplă de obicei în știință, noile descoperiri sunt provocatoare și totul depinde de maniera în care sunt folosite.
La început, trenul a fost privit ca o entitate ce aduce mari prejudicii mediului înconjurător și sănătății umane. În timp, s-a dovedit că trenul a ajutat foarte mult dezvoltării noastre cu beneficii foarte mari și cu o serie de costuri minore.
Cam la fel stau lucrurile cu Inteligența Artificială (AI). Totul se rezumă la modul cum este folosită / exploatată.
AI poate – și deja s-a dovedit – să joace un rol extrem de pozitiv, dar, de asemena, poate să aibă un rol foarte negativ dacă este prost sau rău intenționat folosită.
Umanitatea se află poate la cea mai importantă secvență a dezvoltării sale, una în care AI îi poate deveni aliată întru o dezvoltare fantastică, sau un dușman care o va conduce spre autodistrugere.




