Bianca Andreescu se califică în sferturile de finală la US OPEN

Primul set a fost unul la discretia Biancai, care a reusit sa isi domine adversara si sa ii blocheze stilul de joc extrem de agresiv. A venit insa setul secund si, imediat ce a simtit nesiguranta din partea adversarei, Townsend a crescut ritmul, a pus presiune si, asa cum s-a intamplat in precedentele partide, a avut castig de cauza.

Inaintea „decisivului” Andreescu a luat o pauza de vestiar, iar americanca a surprins pe toata lumea sarind coarda pe terenul central de la Flushing Meadows in incercarea de a nu permite musculaturii sa se relaxeze in timpul pauzei. Bianca a revenit decisa de la cabine si a incheiat setul al treilea cu un categoric 6-2, obtinand calificarea in sferturile de finala. Acolo ea va da peste belgianca Elise Mertens.

About the Author: Sarmasan Mihai