Uncategorized

Calificare spectaculoasă a Belgiei după ce în minutul 68 era condusă cu 2-0

Selecţionata Belgiei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins Japonia cu scorul de 3-2 (0-0), luni seara, la Rostov pe Don, în optimile de finală ale competiţiei.

Belgia a trecut de Japonia după ce în minutul 68 era condusă cu 2-0. Trei goluri au reușit belgienii, ultimul în urma unui contraatac în ultimile secunde prelungiri. Japonia a avut un meci bun, însă lipsa de experiență s-a văzut pe final de meci.

Brazilia a învins Mexic, 2-0, și s-a calificat în sferturile de finală ale Mondialului. Superstarul Neymar a deschis scorul în repriza secundă și tot el a contribuit decisiv la golul doi, reușit de Firmino în final.

Mexicul a făcut un meci bun și, spre deosebire de Rusia, care a ales să se apere în permanență în meciul cu Spania, a fost extrem de curajoasă și ofensivă cu Brazilia.

Așadar: Brazilia – Mexic 2-0 @ Neymar (x),
Belgia – Japonia 3-2 @ Vertonghen (69), Fellaini (74), Chadli (90+4) / Haraguchi (48), Inui (52).