CFR Cluj o învinge pe Lazio în primul meci din grupele Europa League. FOTO

de Mihai Sărmășan

CFR Cluj a reuşit o victorie splendidă la debutul în Grupa E a Europa League la fotbal,  scor 2-1 (1-1) cu Lazio Roma, joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca.

Campioana României a câştigat după o repriză secundă excelentă, golurile sale fiind marcate de Ciprian Deac (41 – penalty) şi Billel Omrani (75), după ce Bastos (25) deschisese scorul.

Lazio a condus ostilităţile în prima repriză, cu o posesie prelungită şi un plus de viteză. CFR a arătat mult mai decisă după pauză, Omrani dar tot marcând golul victoriei, în min. 75, cu capul, după ce tot el trimisese în transversală.

Lazio a suferit al doilea eşec în faţa echipelor din România, după ce a fost învinsă şi de Steaua (2 victorii, 3 egaluri, 2 eşecuri).

În celălalt meci, Rennes şi Celtic au terminat la egalitate, 1-1. Pe 3 octombrie vor avea loc următoarele meciuri din grupă, Lazio – Rennes şi Celtic – CFR Cluj.

foto credit: Facebook CFR Cluj