Croația s-a calificat în finala Campionatului Mondial de fotbal 2018.

Croația s-a calificat în finala Cupei Mondiale 2018 din Rusia după ce a învins Anglia, cu scorul 2-1. A fost un meci echilibrat, ambele echipe având ocazii bune de înscriere.

În minutul 5 Trippier a deschis scorul cu un şut dintr-o lovitură liberă, prima repriză terminându-se cu Anglia în avantaj.

Croația a egalat însă, în minutul 68 când Perisic a înscris după un şut din interiorul careului.

În minutul 109 Mandzukic înscrie golul care trimite Croația în finala Campionatului Mondial 2018.

Este cea mai bună performanță a Croației la un campionat mondial de fotbal, depășind astfel performanța din 1998, când s-a clasat pe locul 3.

Croația va juca finala cu Franța duminică, 15 iulie, de la ora 18.