Croația și Anglia în semifinalele CM de Fotbal

Anglia s-a calificat lejer în dauna Suediei. Fără să forțeze, englezii s-au impus încă din primele minute și au dominat tot meciul. Tinerii jucători au arătat că mai pot face multe la campionat.

Croația și Rusia au repetat scenariul din „optimi”, când s-au calificat la penalty-uri.

Dramatismul confruntării ruso-croate a fost total. Mai întâi au condus rușii, în prelungiri au condus croații, dar în minutul 120 scorul era 2-2.

Brazilianul naturalizat Mario Fernandes a fost înger și demon: el le-a redat speranțele rușilor, egalând în minutul 115, tot el a ratat penalty-ul decisiv.

ANGLIA – SUEDIA 2-0 @ Maguire (30), Dele Alli (59)

CROAȚIA – RUSIA 2-2 @ Kramarici (39), Vida (101) / Cerîșev (31), Mario Fernandes (115)