Dinamo-FCSB, derby-ul de tradiție al fotbalului românesc diseară pe Arena Națională

de Mihai Sărmășan

Dinamo și FCSB se întâlnesc a doua oară în acest sezon în etapa a 15-a din Liga I, în această seară, de la ora 21:00. În acest moment, „câinii” sunt pe locul 10, cu 16 puncte, iar „roș-albaștrii” sunt pe locul secund în clasament, cu 27 de puncte.

Partida este arbitrată de o brigadă condusă la centru de Istvan Kovacs, din Carei.

Echipa antrenată de Mircea Rednic a înscris din penalty în ultimele secvențe ale meciului cu FC Voluntari, din etapa precedentă, și a câștigat după o serie de opt egaluri sau înfrângeri, punând astfel capăt bancurilor de genul „Ion Iliescu este singurul român în viață care a prins o victorie a echipei Dinamo”.

,,Alb-roșii” au adus trei fotbaliști solicitați de Rednic în această săptămână: mijlocaşul ofensiv Simon Zenke, fundașul stânga Naser Aliji şi mijlocașul central Rachid Ait-Atmane. Dintre ei, doar Aliji are șanse să apară în „Derby de România”, în această seară.

Dinamo este pe locul 8 în clasamentul formei, cu 6 puncte câștigate în ultimele 5 etape, golaveraj 2-3.

Planici, Stan și Momcilovici și-au reluat antrenamentele după accidentările suferite acum ceva timp, dar prezența lor pe teren a fost pusă sub semnul întrebării de Nicolae Dică. Totuși, Gigi Becali a anunțat că Planic și Stan vor juca din primul minut. Mihai Roman și Junior Morais sunt suspendați, iar Bălașa, Pintilii și Ov. Popescu sunt accidentați.

Este un meci special pentru Gnohere, care s-a duelat în declarații cu antrenorul lui Dinamo. Francezul va juca cu o motivație în plus.

FCSB este pe locul 4 în clasamentul formei, cu 9 puncte câștigate în ultimele 5 etape, golaveraj 7-5.

Dinamo și FCSB s-au întâlnit de 52 de ori, din anul 1998 până în prezent. Au înscris ambele echipe în 11 din ultimele 12 confruntări directe în toate competițiile.

În turul sezonului regulat 2018-2019 a fost remiză, 3-3. În sezonul trecut au fost două derby-uri, în sezonul regulat. FCSB s-a impus în primul (1-0), cel de-al doilea având o poveste deosebită: Dinamo conducea cu 2-0 în minutul 84, când Man a redus din diferență. Teixeira a egalat în ultimul minut al prelungirilor, 90+3, golul portughezului trimițându-i pe rivali în play-out.