Uncategorized

Gloria Bistrița pierde pe teren propriu partida cu Gloria Buzău

de Mihai Sărmășan

Inaintea sfertului de finală cu Herning-Ikast de duminică, Gloria Bistrița a primit vizita Gloriei Buzău, meci disputat în devans, contând pentru etapa a 19-a a Ligii Florilor MOL, scorul final al partidei fiind 28-29 (15-16).

Handbalistele antrenate de Horațiu Pașca au făcut o primă repriză echilibrată, dar oaspetele au intrat la pauză cu avans minim. Bistrița a reușit să revină și a egalat la 27 după golul Andreei Tetean (min. 57), dar rezultatul final le-a dat câștig de cauză buzoiencelor.

Cu această victorie, Gloria Buzău trece din nou pe locul 3, cu 32 de puncte, în timp ce Bistrița rămâne la 5 puncte de podium.

Au marcat pentru Gloria: Dincă 7, Pristăvița 6, Vasileuskaya 6, Rațiu 3, Costa 2, Moroianu 1, Ilyina 1, Ardean Elisei 1, Tetean 1, Paraschiv, Bloj.