Handbal feminin: CS Gloria 2018 se califică în sferturile de finală ale Cupei României

de Mihai Sărmășan

Handbalistele de la CS Gloria 2018 Bistrița – Năsăud s-au calificat astăzi în sferturile de finală ale Cupei României Fan Courier, după ce au învins cu 24-18 divizionara A, Rapid București.

La pauză, echipa noastră a intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri: 12-9. Cu Almudena Rodriguez în prim plan, cea mai bună marcatoare a formației noastre, cu 7 reușite, formația bistrițeană a dominat partida pe întreg parcursul ei.

La jocul bun a echipei bistrițene, a contribuit și extrema stângă, Nicoleta Dincă, precum și coordonatorul de joc, Laura Pristăvița, ambele handbaliste ale Gloriei fiind selecționate la echipa națională a României, la acțiunea de săptămâna viitoare.

Au marcat pentru echipa noastră: Almudena Rodriguez (7), Nicoleta Dincă (6), Daniela Rațiu (3), Laura Pristăvița (3), Andreea Tetean (2), Daniela Todor (2), Magdalena Paraschiv (1).

În poartă, Ana Maria Măzăreanu a salvat 12 din cele 30 de mingi trimise de jucatoarele gadza pe poarta sa (40 %)

sursa foto: Facebook CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud