Uncategorized

Liverpool a câștigat în premieră Mondialul Cluburilor

Distribuire articol:

de Mihai Sărmășan

Liverpool a câştigat în premieră Cupa Mondială a Cluburilor la fotbal, sâmbătă, după ce a învins-o în finală pe Flamengo Rio de Janeiro cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, în finala disputată la Doha (Qatar).

Deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor la fotbal s-a impus prin golul marcat de brazilianul Roberto Firmino (99), la capătul unui contraatac purtat de senegalezul Sadio Mane.

Finala de la Doha a fost o reeditare a Cupei Intercontinentale din 1981, când Flamengo a obţinut victoria.

Liverpool, sextuplă campioană a Europei, se proclamă în premieră campioană a lumii la nivel de club, după ce a ratat trei şanse, în 1981, 1984 şi 2005.

Campioana Braziliei, Flamengo, care a câştigat luna trecută Copa Libertadores, cea mai importantă competiţie intercluburi din America de Sud, a dominat prima repriză, a suferit în actul al doilea şi a forţat egalarea în ultima repriză a prelungirilor, însă nu a reuşit să marcheze.