Mihaela Buzărnescu a fost eliminată în turul inaugural de la Hobart

de Mihai Sărmășan

Mihaela Buzărnescu începe slab anul 2019, bifând al doilea turneu consecutiv în care este eliminată în primul tur. Cap de serie numarul doi la Hobart, in Australia, sportiva noastra a fost invinsa dramatic de Belinda Bencic intr-o partida din turul I.

Scorul final al intalnirii a fost 6-4, 3-6, 5-7, meciul avand o durata de doua ore si 37 de minute. Chiar daca a inceput bine, castigand primul set, Miki nu a reusit sa ii faca fata adversarei, care s-a impus in urmatoarele doua, castigand partida cu a cincea minge de meci pe care a avut-o. Bencic, locul 55 WTA, este jucătoarea care a câştigat alături de Roger Federer ultimele două ediţii de Hopman Cup.

Buzarnescu pleaca de la Hobart cu un punct in clasamentul WTA si doua mii de dolari, iar perspectivele pentru primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, nu sunt deloc imbucuratoare pentru a doua jucatoare de tenis a Romaniei.

Finalistă anul trecut la Hobart, Mihaela Buzărnescu pierde 180 de puncte, şi va coborâ de pe poziţia 25 mondială