Performanță pentru Marius Copil, care îl învinge pe Alexander Zverev și va juca duminică Finala carierei la Basel

de Mihai Sărmășan

Marius Copil, 93 ATP, a continuat evoluția incredibilă pe care a avut-o la Basel și s-a calificat în categoria turneului din categoria ATP 500. În semifinale, românul a trecut în 3 seturi de Alexander Zverev, 5 ATP, scor 6-3, 6-7 (6), 6-4, după două ore și 33 de minute de joc.

La 28 de ani, tenismenul român realizează performanța carierei: calificarea în finala unui turneu de impact mondial, cel de la Basel (Elveția).

Copil a avut un parcurs formidabil, cu 6 victorii consecutive și un singur set pierdut (setaveraj 12-1).

În toate cele 6 izbânzi, Marius a eliminat tenismeni mai bine clasați! Doi au fost din Germania (frații Zverev), doi din SUA și doi din fosta Iugoslavie.

Surprize colosale au fost victoriile în fața unor jucători de Top 10 mondial:
* croatul Marin Cilici (nr. 6 ATP) – miercuri, în turul 2;
* germanul Alexander Zverev (nr. 5 ATP) – azi, în semifinale.

Semifinala de azi a fost magnifică. Marius a servit în 16 ghemuri și nu și-a pierdut serviciu niciodată! În schimb, a câștigat de două ori pe serviciul advers. Singurul set pierdut de român a fost la tie-break, și acela după o luptă crâncenă (6-8).

În finală, Copil îl va întâlni pe învingătorul dintre elvețianul Roger Federer (nr. 3 ATP) și rusul Daniil Medvedev (nr. 20 ATP).

Urmare a parcursului din această săptămână, Marius Copil a urcat de pe locul 93 pe locul 60 mondial – cea mai bună clasare din carieră. Dacă va câștiga turneul, va ajunge pe locul 43.