Rafael Nadal spre al 19-lea titlu de Grand Slam

Rafael Nadal şi-a ocupat locul în finala US Open 2019, după o victorie clară, scor 7-6(6), 6-4, 6-1, după două ore şi 34 de minute, în faţa italianului Matteo Berrettini (cap de serie 24).

Spaniolul îşi continuă, astfel, cursa pentru al 19-lea titlu de Grand Slam al carierei, devenind doar al doilea jucător din istorie cu minim cinci finale disputate în fiecare dintre cele 4 turnee de Mare Şlem din tenis (după Roger Federer).

Semifinala Nadal – Berrettini a încântat cu un prim set jucat la intensitate maximă, Rafa crescând ulterior nivelul de joc, la fel ca în partida cu Marin Cilic. În setul 3 Nadal a galopat rapid spre câștigarea meciului, câștigând ghem după ghem. „Sunt foarte fericit”, a declarat Rafael Nadal la finalul partidei.