România a bătut Ucraina în preliminariile CE de tineret

de Mihai Sărmășan

Selecţionata de tineret a României a învins echipa Ucrainei cu scorul de 3-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, în Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021.

Tricolorii au reuşit prima lor victorie în această campanie, după 1-2 cu Danemarca la debut, în urma unui ultim sfert de oră remarcabil, în care s-au marcat cele trei goluri, de către Olimpiu Moruţan (75) şi Adrian Petre (80, 90+4), inspirat introdus de selecţionerul Mirel Rădoi.

De remarcat că România a încheiat meciul în zece, după ce debutantul Marius Marin a primit direct cartonaş roşu la un minut de la intrarea sa pe gazon. În alte meciuri din Grupa a 8-a, Danemarca a învins Irlanda de Nord cu 2-1, iar Finlanda a dispus de Malta cu 4-0.

Finlanda ocupă primul loc, cu 7 puncte (3 jocuri), urmată de Danemarca, 6 puncte (2 j), România, 3 p (2 j), Ucraina, 3 p (3 j), Irlanda de Nord, 2 p (3 j), Malta, 1 p (3 j).

Următoarele partide vor avea loc pe 14 octombrie, Finlanda – Danemarca şi România – Irlanda de Nord.

La turneul final, cu 16 participante, găzduit de Ungaria şi Slovenia, se califică direct cele 9 câştigătoare ale grupelor şi cea mai bună formaţie de pe locul al doilea. Celelalte 8 selecţionate de pe poziţiile secunde vor disputa un baraj în dublă manşă pentru a completa cele patru locuri rămase.