România a învins Georgia în primul meci din Preliminariile CM din 2021

de Mihai Sărmășan

Naţionala masculină de handbal a României a învins cu dificultate echipa Georgiei, cu scorul de 29-24 (16-13), vineri seara, la Benevento (Italia), în Grupa a 3-a a preliminariilor Campionatului Mondial din 2021.

Tricolorii, la primul meci oficial cu Rareş Fortuneanu pe banca tehnică, au reuşit să încline balanţa în ultimele cinci minute ale partidei. România a controlat prima repriză, în care a condus cu 6-2 (min. 11) şi chiar 10-4 (18), dar la pauză avantajul era de doar trei goluri, 16-13.

Debutul părţii secunde a fost favorabil georgienilor, care au reuşit să preia conducerea în min. 39, cu 18-17. În min. 50, scorul era 22-21 pentru România, care s-a desprins la 24-21 în min. 55 şi nu a mai avut emoţii pe final.

Pentru tricolori au înscris Demis Grigoraş 9 goluri, Cristian Fenici 5, Gabriel Dumitru 3, Roland Thalmaier 3, Alex Şimicu 3, Viorel Fotache 2, Gabriel Bujor 2, Marius Mocanu 1, Mihai Asoltanei 1.

Sâmbătă vor avea loc partidele România – Kosovo (19:00) şi Italia – Georgia (21:00).

About the Author: Sarmasan Mihai