Uncategorized

România pierde la limită partida cu Muntenegru de la CM de handbal feminin

de Mihai Sărmășan

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă dramatic de Muntenegru, cu scorul de 27-26 (11-12), miercuri, la Kumamoto, în Grupa C a Campionatul Mondial din Japonia.

4 goluri a fost cea mai mare diferență în favoarea fetelor noastre. România a mai condus și cu 21-17, dar, ulterior, jocul a luat o cu totul altă turnură. Tricolorele s-au prăbușit efectiv în următoarele minute. Cristina Neagu a fost luată om la om, iar aceasta a părut să fie mutarea câștigătoare pentru adversare. Muntenegru a revenit de la -4 și a înscris de 7 ori! consecutiv, iar acesta a fost momentul psihologic al partidei. De la 21-17 s-a ajuns la 21-24 în câteva minute, iar de aici cele două echipe au mers aproape cap la cap.

Elevele lui Tomas Ryde au avut o ocazie importantă de a reveni în joc, cu 70 de secunde înainte de final. La 25-26, Aneta Udriștoiu a avut șansa egalării, însă a ratat din poziție de 1 la 1 cu portarul advers.România – Muntenegru s-a terminat 26-27, iar tricolorele vor juca vineri “finala” cu Ungaria, pentru calificarea în grupele principale.