Uncategorized

Rusia și Croația merg mai departe și se vor întâlni în sferturile CM

Distribuire articol:

Spania nu a reușit să treacă de echipă Rusiei. A jucat slab, a dat multe pase, dar fotbalul a lipsit. Nici Rusia nu a reușit să ofere un joc plăcut. Un meci modest pentru ambele echipe.

RUSIA – SPANIA 1-1 @ Dzyuba (41 – din penalty) / Ignașevici (12 – autogol)

* 4-3, Cerîșev
* 4-3, Iago Aspas (ratare / apără Akinfeev).

Croația și Danemarca au făcut spectacol și au reușit un meci bun, cu prelungiri și un final dramatic,  Luka Modric ratând o lovitură de la 11 cu câteva minute înainte de epuizarea celor 120 de minute de joc. A fost parada salvatoare a portarului danez Casper Schmeichel, fiul altui Schmeichel de legendă.

La penalty-urile de departajare, danezii au ratat de trei ori, iar Schmeichel a putut să-i mai ,,scoată” doar de două ori.

Bilanțul serii: din 11 penalty-uri executate (prelungiri + departajare), 6 au fost ratate! Trei apărate de Schmeichel, trei de Subasici.

Din punct de vedere al cifrelor, cele două meciuri de azi (Rusia – Spania și Croația – Danemarca) au fost aproape trase la indigo: 1-1 la pauză, 1-1 după 90 de minute, 1-1 după prelungiri, departajare la penalty-uri (4-3, respectiv 3-2), se califică slavii.

Cunoaștem deja două ,,sferturi” din patru: Franța – Uruguay și Rusia – Croația.

CROAȚIA – DANEMARCA @ Mandzukici (4) / Jorgensen (1)

Seria penalty-urilor (3-2):
* 0-0, Eriksen (ratare / apără Subasici)
* 0-0, Badelj (ratare / apără Schmeichel)