Uncategorized

Simona Halep a jucat extraordinar și merge în finala de la Roland Garros

Distribuire articol:

Simona Halep a început foarte bine primul set și s-a impus cu scorul de 6-1. În setul doi, Muguruza a echilibrat jocul, care a ajuns la 4-4, după ce Muguruza a condus cu 3-1.

Simona Halep-Garbine Muguruza 6-1, 6-4

În urma acestui meci, Simona Halep rămâne numărul unu mondial și va juca în finală cu câștigătoarea dintre americancele Madison Keys și Sloane Stephens.

Finala se va juca sâmbătă.

Muguruza a invins-o pe Silona Halep  la Cincinnati (SUA) cu 6-1, 6-0, iar ieri a spulberat-o pe Șarapova: 6-2, 6-1.

Pentru Simona este a treia finală la Roland Garros. Le-a pierdut pe cele cu Maria Șarapova (în 2014) și cu Jelena Ostapenko (în 2017). Urmează cea cu Sloane Stephens sau Madison Keys (sâmbătă, 9 iunie).

Prin victoria de azi, Simona își păstrează primul loc în clasamentul mondial, dar reușește și o lovitură financiară: 1.120.000 de euro. Dacă va câștiga finala, românca va încasa 2.200.000 de euro.

Parcursul Simonei Halep (nr. 1 WTA) la Roland Garros 2018:
* Turul 1: 2-6, 6-1, 6-1 cu Alison Riske (SUA, 83)
* Turul 2: 6-3, 6-1 cu Taylor Townsend (SUA, 72)
* Turul 3: 7-5, 6-0 cu Andrea Petkovic (Germania, 107)
* Optimi: 6-2, 6-1 cu Elise Mertens (Belgia, 16)
* Sferturi: 6-7, 6-3, 6-2 cu Angelique Kerber (Germania, 12)
* Semifinale: 6-1, 6-4 cu Garbine Muguruza (Spania, 3)
* Finală: o va întâlni pe învingătoarea dintre Sloane Stephens (SUA, 10) și Madison Keys (SUA, 13).