Simona Halep, Irina Begu și Ana Bogdan în turul doi la Roland Garros. Mihaela Buzărnescu a trecut în turul 3

Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) a debutat în turneul de Mare Șlem de la Roland Garros. Liderul mondial a întâlnit-o pe americanca Alison Riske (27 de ani, 83 WTA), în primul tur.  Halep a câștigat în trei seturi după ce în primul set a fost condusă cu scorul de 6-2. Sportiva noastră a revenit, iar în următoarele două seturi s-a impus cu scorul de 6-1, 6-1.

În turul următor, Simona Halep o va întâlni pe americanca Taylor Townsend, ocupanta locului 72 în clasamentul WTA.

Ieri, Irina Begu s-a impus în fața Annei Karolina Schmiedlova, câștigând cu 9-7 în decisivul unui meci care a avut de toate. Begu o va întâlni pe Shuai Zhang în turul secund.

Tot ieri Sorana Cîrstea a fost la rândul ei implicată într-un meci de mare luptă. Ea a început bine partida cu Daria Gavrilova, conducând cu 3-0, dar a avut un scurt moment de cădere înainte de a câștiga cu 6-4 primul set. Cel de-al doilea s-a dus în tie-break deși Cîrstea a condus cu 2-0, iar acolo australianca s-a impus, 7-4. Decisivul a început cu două break-uri, după care au urmat trei game-uri pe serviciu și alte trei break-uri. Drept urmare, Gavrilova a servit pentru meci la 5-3, câștigându-l la prima sa oportunitate și eliminând o Cîrstea curajoasă din competiție.

Un break i-a fost îndeajuns Anei Bogdan în meciul cu Marketa Vondrouseva pentru a se impune în primul set, 6-3. Românca l-a cedat ușor pe al doilea, 1-6, iar meciul a intrat în decisiv, unde Bogdan a condus inițial cu 3-1. Adversara ei cehă a revenit și a avut patru mingi de break la 4-4, însă crucial, Bogdan le-a salvat pe toate înainte de a câștiga game-ul. Scurt timp mai târziu, la a doua minge de meci pe serviciul advers, românca a câștigat cu scorul final de 6-4, programându-și o întâlnire cu Angelique Kerber în turul al doilea.

Mihaela Buzărnescu (30 de ani, 33 WTA) s-a calificat într-o manieră triumfală în turul III de la Roland Garros. Jucătoarea noastră a învins-o fără emoții pe suedeza Rebecca Peterson (22 de ani, 97 WTA), scor 6-1, 6-2, continuând forma solidă din acest an.  Buzărnescu va avea un meci de gală în turul III, unde urmează să o înfrunte pe ucraineanca Elina Svitolina. Favorita 4 a învins-o pe Viktoria Kuzmova, 6-3, 6-4.