Simona Halep merge în sferturile de finală la Toronto

de Mihai Sărmășan

Simona Halep (27 de ani), numărul patru mondial, s-a calificat, joi noapte, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2,83 milioane dolari, după ce a învins-o, fără drept de apel, pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (34 ani, 198 WTA), cu 6-2, 6-1.

Românca de pe locul 4 WTA se va duela în sferturile de finală cu Marie Bouzkova (91 WTA), care a învins-o surprinzător pe Jelena Ostapenko, cu 6-2, 6-2.

Halep, campioana de la Wimbledon 2019, a obţinut victoria în doar 66 de minute în faţa unei adversare aflată în revenire după o lungă absenţă din circuit. Românca a început în forţă şi a condus cu 3-0 în primul set, iar apoi şi-a conservat avantajul, câştigând cu 6-2. În actul secund, ostilităţile au decurs într-un singur sens, Kuznetsova luând singurul game când Halep avea deja un avans devastator: 5-0.

sursa: digisport.ro