Simona Halep pierde primul meci jucat în 2019. Irina Begu merge în sferturi la Hobart

de Mihai Sărmășan

Simona Halep a pierdut primul meci jucat în 2019. A fost o înfrângere în două seturi pentru liderul WTA, în fața numărului 15 mondial, Ashleigh Barty, o jucătoare extrem de incomodă. Simona Halep părăsește astfel turneului WTA de la Sydney încă din primul tur.

Simona Halep, care nu a mai jucase într-un meci oficial din septembrie anul trecut, din cauza problemelor la spate, a lăsat mereu impresia că e cu un pas în spatele adversarei. Liderul WTA a alergat mereu după egalare și a greșit atât în momentele importante ale primului set cât și în cele ale actului secund.

A fost a treia întâlnire între Simona Halep și Ashleigh Barty și prima victorie pentru jucătoarea de la Antipozi. Precedentele partide au avut loc în 2018. La Montreal, în semifinale, Simona s-a impus cu 6-4, 6-1. Tot pe hard, la Cincinnati, liderul mondial a câştigat de asemenea cu 2-0, dar meciul a fost mai echilibrat, 7-5, 6-4.

UPDATE: Irina Begu, locul 76 WTA, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA International de la Hobart, informează news.ro. Ea a învins-o, în manşa secundă, cu scorul de 4-6, 6-7 (2), 6-2, pe rusoaica Anna Blinkova, locul 96 WTA, venită din calificări.

Partida a durat două ore şi 37 de minute, românca revenind de la scorul de 4-6, 2-5. În faza următoare, Irina Begu va evolua cu Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 77 WTA, care a eliminat-o, în optimi, cu 6-3, 6-2, pe Alison Van Uytvanck din Belgia, locul 51 WTA şi cap de serie numărul 8.

Calificarea în sferturi este recompensată în Tasmania cu un premiu de 6.175 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.