Simona Halep pierde în optimi la Indian Wells

de Mihai Sărmășan

Simona Halep s-a oprit în optimile de finală laIndian Wells şi va pierde locul 2 în clasamentul WTA. Revelaţia de 19 ani, Marketa Vondrousova, a eliminat-o în trei seturi.

Vondrousova, care a eliminat jucătoare ca Ostapenko şi Kasatkina, a început tare şi cu Halep. În doar 30 de minute, a câştigat primul set cu 6-2, nu înainte ca sportiva noastră să reuşească cel mai spectaculos punct.

În actul al doilea, Simona s-a distanţat repede şi s-a impus cu 6-3, trimiţând meciul în decisiv, pe care l-a început în stil de mare campioană.

De la 1-0, cu break, Halep s-a văzut însă condusă cu 5-1. A plătit pentru numeroasele greşeli neforţate şi a cedat setul, scor 2-6, fiind astfel eliminată de la turneul californian pe care l-a câştigat în 2015.

De luni, Simona Halep va ocupa locul 3 în clasamentul WTA. O altă cehoiacă, Petra Kvitova, o va depăşi.

sursa: digisport.ro