Simona Halep se califică în semifinale la Miami

de Mihai Sărmășan

Simona Halep a învins-o în această seară pe chinezoaica Qiang Wang cu scorul de 6-3, 7-5. Ea început furtunos partida, cu break în game-ul inaugural. Chinezoaica a dat semnalul unei palide reveniri și a ajuns la 3-4, pe fondul unei defensive extrem de solide. După 45 de minute, Simona se impune cu 6-4.

Setul secund a fost un adevărat carusel. Halep a început cu break, apoi a urmat o cădere inexplicabilă. A cedat 5 game-uri consecutive pe fondul unor erori necaracteristice. După 12 puncte consecutive câștigate, Halep era pusă în postura de a servi pentru a duce setul în prelungiri. A fost momentul de cotitură. Adversara s-a distanța la 40-0, a avut trei mingi de set, toate anulate de Simona.

Simona Halep o depășește pe cehoaica Petra Kvitova în clasamentul WTA și urcă pe locul secund. Dacă se va califica în finală, românca va urca din nou pe locul 1 mondial.

Simona Halep va juca în semifinale împotriva învingătoarei din partida Karolina Pliskova (7 WTA) – Marketa Vondrousova (59 WTA).

354,000 $ a obținut Simona Halep pentru calificarea în semifinalele turneului de la Miami.

sursa: gsp.ro