Uruguay a spulberat Rusia în ultimul meci al grupei. Spania și Portugalia calificare cu emoții

Uruguayul avea nevoie de victorie pentru a câştiga grupa, în timp ce ruşilor le este suficient egalul. Meciul a decurs în favoarea celeștilor încă din prima repriză când conduceau cu 2-0. Luis Suarez a deschis scorul după o lovitură liberă executată perfect. Autogolul lui Denis Cheryshev, care a deviat în proprie poartă şutul lui Diego Laxalt, a dublat avantajul sud-americanilor. Edinson Cavani a ridicat scorul la 3-0 după ce a împins în poartă o minge respinsă în faţă de Akinfeev la lovitura de cap a lui Godin.

Rusia-Uruguay 0-3

ECHIPELE DE START:

Uruguay: 1. Fernando Muslera – 19. Sebastian Coates, 3. Diego Godin (căpitan), 22. Martin Caceres – 8. Nahitan Nandez, 15. Matias Vecino, 14. Lucas Torreira, 6. Rodrigo Bentancur, 17. Diego Laxalt – 9. Luis Suarez, 21. Edinson Cavani
Selecţioner: Oscar Washington Tabarez
Rezerve: 12. Martin Campana, 23. Martin Silva – 4. Guillermo Varela, 2. Jose Gimenez, 13. Gaston Da Silva, 16. Maximiliano Pereira, 5. Carlos Sanchez, 7. Cristian Rodriguez, 10. Giorgian De Arrascaeta, 11. Cristhian Stuani, 18. Maximiliano Gomez, 20. Jonathan Urretaviscaya.

Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) – 23. Igor Smolnikov, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignaşevici, 13. Fedor Kudriaşov – 11. Roman Zobnin, 8. Iuri Gazinski – 19. Aleksandr Samedov, 15. Alexei Miranciuk, 6. Denis Cerîşev – 22. Artem Dziuba
Selecţioner: Stanislav Cercesov.
Rezerve: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov – 2. Mario Fernandes, 5. Andrei Semenov, 14. Vladimir Granat, 18. Iuri Jirkov, 7. Daler Kuziaev, 16. Anton Miranciuk, 21. Aleksandr Erohin, 17. Aleksandr Golovin, 10. Fedor Smolov.

Dramatism total până în ultimele secunde ale Grupei B, la Mondialul din Rusia. Marile favorite, Spania și Portugalia, au încheiat grupa în genunchi, fiind chinuite teribil de Maroc și Iran.

Portugalia a condus cu 1-0 printr-o execuție fabuloasă a lui Quaresma. Ronaldo a avut ocazia lui 2-0, dar a ratat un penalty (min. 53). Iranienii au marcat în min. 90+3 și au ratat o mare ocazie în min. 90+4! Ar fi fost golul calificării Iranului și al eliminării Portugaliei.

Spania a smuls cu greu o remiză, egalând în minutul 90+1, printr-un gol la limita ofsaidului, după arbitrajul video.

În minutul 90, Portugalia era liderul grupei, cu 3 puncte în fața Spaniei. Golurile lui Iago Aspas (90+1) și Ansarifard (90+3) au trimis Spania pe primul loc, astfel încât ,,optimile” nu vor fi Portugalia – Rusia și Spania – Uruguay, ci Spania – Rusia și Portugalia – Uruguay.

REZULTATELE DE LUNI

GRUPA A:
* Uruguay – Rusia 3-0 @ Suarez (10), Cerîșev (23 – autogol), Cavani (90)
* Arabia Saudită – Egipt 2-1 @ Al Faraj (45+6 – din penalty), Al Dawsari (90+5) / Salah (22).

GRUPA B:
* Portugalia – Iran 1-1 @ Quaresma (45) / Ansarifard (90+3)
* Spania – Maroc 2-2 @ Isco (19), Iago Aspas (90+1) / Boutaib (14), En Nesryi (81).