Victorie lejeră a Simonei Halep în fața lui Venus Williams

de Mihai Sărmășan

Simona Halep s-a calificat, în noaptea de luni spre marți, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami după o victorie entuziasmantă împotriva americancei Venus Williams. A fost un meci controlat de sportiva noastră „da capo al fine”, care s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-3, într-o oră și 13 minute.

Fostul lider mondial preia, astfel, conducerea în partidele directe cu veterana jucătoare din circuitul WTA. Anterior, românca a câştigat clar şi ultimele trei confruntări. Ultima lor partidă avusese loc în turul al treilea al Ausstralian Open, din acest an, când Halep a câştigat cu scorul de 6-2, 6-3.

În faza următoare, Simona Halep se va duela cu Qiang Wang, care a trecut de Yafan Wang, cu 7-5, 6-4.