Uncategorized

Victorie pentru Gloria Bistrița în fața echipei din Danemarca, Odense Händbold

de Mihai Sărmășan

Sala Polivalentă din Bistrița a fost arhiplină la meciul dintre CS Gloria 2018 BN – Odense Håndbold din Danemarca. Echipa din Bistrița a dominat aproape tot meciul și a câștigat cu scorul de 25-23.

Gloria venea după două egaluri şi un eşec şi a obţinut acest succes după un final cu accente dramatice. Bistriţa a controlat prima repriză, în care Odense a condus doar în două rânduri, cu 9-8 şi 11-10, însă Gloria a intrat în avantaj la pauză, cu 13-12.

Golurile formaţiei bistriţene au fost reuşite de Natalia Vasilevskaia 8, Mariana Costa 6, Daniela Raţiu 5, Nicoleta Dincă 3, Valentina Ardean-Elisei 2, Laura Pristăviţa 1.

Pentru Odense au înscris Freja Cohrt Kyndboel 7 goluri, Cornelia Nycke Groot 4, Trine Ostergaard Jensen 4, Stine Jorgensen 2, Ingvild Kristiansen Bakkerud 2, Nadia Offendal 2, Mie Enggrob Hojlund 1, Kathrine Brothmann Heindahl 1.

În meciul tur, Odense se impusese cu 25-19. În alt meci, ERD (Ungaria) a dispus cu 29-23 de MKS Lublin (Polonia), în deplasare. În clasament, Odense ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Erd, 5 puncte, Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, 4 puncte, MKS Lublin, 1 punct.

Meciurile din penultima etapă vor avea loc pe 1 februarie, Odense Handbold – ERD, şi pe 2 februarie, CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – MKS Lublin.